Aurinkorasvaöljy spf20, mitä järkeä?
Miten tällaiset aurinkorasvaöljyt toimivat, etenkin korkean suojakertoimen öljyt?
Öljyttyyn ihoon tarttuu rusketus paremmin, mutta tarttuuko väri, jos on spf20 tms.?
Myynnissä on myös aurinkoöljyjä matalalla tai olemattomalla suojakertoimella, niin ne varmaan auttavat ruskettumista, mut en ymmärrä komboa öljy+korkea suojakerroin.
Kommentit (3)
Monellehan sk 20 ei ole ollenkaan korkea vaan matala. Mun mieheni esimerkiksi on lakanankalpea, pisamainen punapää ja sk 30 vähintää täytyy olla kesällä aina, pidempää auringossa oleiluun 50. Kyllä hän 20 suojakertoimella palaisi.
Kyllähän se sk 20 toki kaikilla ruskettumista hidastaa, mutta toisaalta mikä kiiire sitä on, kesän aikana ehtinee tarpeeksi silti.
Maailmassa on paljon tummempi-ihoisia ihmisiä joille aurinkoöljy suojakertoimella 20 on ihan passeli. Monet aurinkovoiteet joissa on sinkki tai titaniumoksidia eivät sovi tummemmalle iholle koska niistä jää valkoinen kalvo ihon pinnalle. Aurinkoöljy sopii paremmin, ja samalla hoitaa ihoa, joten kuivat iholäikät eli "ashiness" ei näy. Miksi se "ashiness" on paha juttu, selviää tästä artikkelista
https://www.vogue.com/article/more-than-just-dry-skin-the-cultural-sign…
Up