Tänään aion juhlia itsekseni valmisruokalajeilla ja tehdä kolmen lajin päivällisen
Mulla on pieni kuoharipullo ja vadelmaleivos paikallisesta leipomosta. Mitä alku- ja pääruuaksi? En aio kokata mitään. Laitan juhlavaatteet päälle ja kynttilän palamaan ja nautin.
Kommentit (10)
Joku valmissalaatti alkuun (ehkä vain osa annoksesta, jos on iso) tai pateeta, parsaa tai artisokansydämiä purkista. Tai kurpitsakeittoa.
Mielestäni pakasteesta saatavat thaikuutiot ovat valmisruuista lähimpänä sitä, mitä ravintolasta voi saada, ja myös yksi spagettiannos on ok (en muista valmistajaa). Lähes kaikki muut valmisateriat ovat laitosruuan makuisia.
Joku kermainen tai juustoinen keitto tai Hetki tms. -salaatti alkupalaksi.
Saarioisten jauheliharoiskari on ehdottomasti löydyttävä ruokien joukosta.
Sushia ja Kokkikartanon paneroitu kalaleike ja muusi. Siis jos yleensä tykkäät kalasta. Mutta ehkä meillä on erilainen maku, kun olet valinnut vadelmaleivoksen. :D
Mä varmaan tekisin jonkun antipastolautasen. Lidlistä ilmakuivattua kinkkua, sellaisia ohuita tulisia makkaratankoja ja pensasmustikoita. (Kai saa sanoa pensasmustikat? Lidlissä on edullisia ja hyviä. Lidlistä ottaisin myös vesimelonin ja hunajamelonia jos saa ostaa tuoretta) Pirkka Oliiveja ja herkuttelujuustoja. Tuc-keksejä. Pirkka kylmäsavu- ja graavilohisiivuja.
Alkupalaksi joku tapas tai antipasto lajitelma kaupasta ja pääruoaksi vaikka kaupan pakastealtaasta Dagens lehtipihvi maustevoilla. Sen tosin joudut tunkemaan mikroon tai uuniin.
Kiitti, kaupassa taitaa ollakin valmiina noita antipastoja. Katselen niitä thaikuutioita, mikron käytön verran voin kokata. Ap.
Kalaa/lihaa jossain hyvässä kastikkeessa ja kasviksia?