Onko teistä ok että aikuiset lapset tulee käymään ilmoittamatta?
Kommentit (61)
Itse käyn ilmoittamatta, asutaan lähekkäin. Jos matkaa olisi sen verran että pitäisi yöpyä niin soittelisin etukäteen tai jos muuten vartavasten pitkästä matkasta kyläilisin. Toisella sukulaisella en voi vierailla ilmoittamatta, koska yleensä siellä on korkki auki eikä täten ole paikka johon mennä lasten kanssa tai huvita itsekkään katsella sitä menoa.
Ei tule ilmoittamatta, olisi tyhmää ajaa muutama sata kilometriä vain huomatakseen, etten olekaan kotona.
Noin yleisesti ottaen jokainen perhe kai päättää tämän itse. Jotkut antavat aikuisen lapsen pitää lapsuudenkotinsa avaimen ja kulkea siellä miten haluaa, toisille se on paikka, jossa lapsuudenkodista tulee vanhempien yksityisaluetta ja johon on tervetullut mutta vain "vieraana". Jotkut lapset antavat oman kotinsa avaimet vanhemmilleen ja hyväksyvät, että vanhemmat tulevat sinne ilmoittamatta. Etenkin, jos asutaan maalla tai muuten lähekkäin. Pääasia kai on, että säännöt ovat kaikille osapuolille selvät.
Meille ei ole kukaan muukaan tervetullut ilmoittamatta.
Ei ole ok tulla ilmoittamatta, vaikka olisikin se avain olemassa. Vanhemmilla voi olla muuta puuhaa just silloin. Käydä saa miten paljon haluaa, kunhan vaan ilmoittaa ensin.
Itsepä olet lapsesi kasvattanut. Ja kait heille voi puhua?
Mun lapset ei tule ilmoittamatta, koska pitää hakea asemalta.
Ehdottomasti on! Tänne vaan kaikki mun lapseni, ottakoot kaveritkin mukaan!
On ok. Nämä mun ns aikuiset on vasta parikymppisiä ja ihan on ok tulla kotiin mielensä mukaan.
Mä en käy äitini luona ilmoittamatta, äiti asuu yksin, isäni on kuollut. Mulla on kuitenkin avain. Äidillä on aika paljon sairauksia. Ollaan ihan turvallisuussyistä sovittu että jos en saa häntä pariin päivään puhelimitse kiinni niin tulen omilla avaimilla käymään. No jos saa jonkun sairaskohtauksen niin onhan parin päivän viive kohtalokas ja sydäninfarktiin, aivoinfarktiin tai aivoverenvuotoon voi kuolla heti. Anoppi kuoli kotonaan massiiviseen aivoverenvuotoon. Vaikka olisi vieressä seisty niin mitään ei olisi ollut tehtävissä.
On normaalia ja aikuiset lapsen lapset myös!Jos taas haluavat ruokaa ymm. Syytä on päivää ennen ilmoittaa.
Tuskinpa oltaisiin kotona, joten sovitaan ajankohta.
Meille lapsemme ovat aina
tervetulleita
Asun 2km päässä vanhemmistani ja heille on ok, että tulen käymään ilmoittamatta. Jos eivät ole kotona niin eivät ole. Yleensä käyn lainaamassa jotakin tavaraa ja tapaamassa kissoja eikä heitä siihen tarvita kun tiedän missä kaikki on eikä kissat tarvitse esiliinaa.
Ollaan sovittu että puolin ja toisin ilmoitan. Jos joku hätä voi tulla vaikka yöllä. Hyvin toimii. En ota muitakaan yllätysvieraita, koska elän itselleni,enkä mene kenenkään luo sopimatta ajankohtaa.
Saavat tulla ja avaimenkin olen heille antanut. Jos vaikka minulle sattuu jotain niin pääsevät sisälle. Tosin minulla on puhelimessa ICE vanhemman lapsen numerossa, jos satun kupsahtamaan kotini ulkopuolelle.
Saavat tulla mutta eivät tule vaan poikakin joka asuu lähellä laittaa eka viestin et nyt mä tuun sinne. Tytär asuu toisella puolella maapalloa tällä hetkellä joten ei ihan noin vaan piipahda.
Ei. Aina pitäisi ilmoittaa/kysyä.
Ei tietenkään, on sovittava aika kirjallisesti kaksi viikkoa etukäteen. Myös vierailun päättymisajankohta on tiedettävä. Tarjoan vettä ja näkkileipää kukalliselta lautaselta. Koska olen osani jo hoitanut. Hoitakoot itsensä ja omat lapsensa. Näin olen lapsirakas. Toivon, että minua muistetaan jouluna ja vanhuudessa.
Niihin yllätyskäynteihin voi olla perusteltu syykin. Tissuttelu nimittäin vähenee huomattavasti aina kun uhkailee äkillisillä vierailuilla, saman hyötyvaikutuksen tosin saa soittamalla etukäteen että hyvä kun olet kotona, lähdenkin nyt ajamaan sinne ja tuon asian x sinulle. Siinä sitten joutuvat selittelemään että miksi juuri nyt ei käykään vaikka juuri sanoi olevansa kaikessa rauhassa kotona. Itse asiassa olen tälläisilla tempuilla saanut vanhempani ryyppäämisen kitkettyä miltei kokonaan pois.
Mun vanhemmille saisi kyllä mennä ilmoittamattakin, mutta käytännön syistä kaikki ilmoittaa etukäteen. Kenelläkään ei oikein ole syytä käydä siellä muuta kuin tapaamassa vanhempia, joten aina pitää varmistaa, että ovat kotona, kun on menossa.
On, mutta ruokaa ei ole aina tarjolla.
On ok. Saa tulla, mutta koska minulla on vuorotyö ja oma elämä niin muistavat kyllä ettei minulla ole aina aikaa. Tänne saa kuitenkin aina tulla.