Aivan järkyttävät jumit niskassa ja selässä, apuja?
Minulla on ollut jo useamman kuukauden ajan niska ja selkä (erityisesti lapojen seutu) jumissa. Kivut on kovat. Syön joka pv särkylääkkeitä (panadol, Burana). Ne auttavat kyllä sen verran, että kykenen käymään töissä. Olen myös käynyt hierojalla, käyttänyt voltarenia ja mobilatia, venytellyt ja jumppaillut. Jumit ei silti vain lähde.
Nyt kivut ovat pahentuneet sen verran, että kipu on lähes sietämätöntä. Levossakin sattuu todella paljon. Varasin ajan työterveyslääkärille huomenna. Voiko hän auttaa minua mitenkään?
Kommentit (41)
Tsemppiä, itselläni niska jumissa siis todella jumissa ja kipeä. Tuntuu että venyttely kajumppa vaan pahentaa.
Suosittelen lomaa sinulle, että elimistö rentoutuisi. Kokeile magnesiumia ja rautaa, ellei ole este raudalle. Katso proteiinin saanti päivittäin ja vitamiinit. Katso onko liian matala tyyny, litistyykö niskahartia, monien tyyny ei pidä niskaa/kaulaa oikeassa asennossa - vaahtomuovissa voisi olla napakkuutta. Ergonomia suoraan istuessa ja takakeno, ei etunyökkimistä tai sivulle. Osa särkylääkkeistä voi toimia pitkällä aikavälillä liian kuivattavasti. Onko nesteitä ja suolaa, tasapainoisesti.
Oletko saanut lihasrelaksantteja? Niitä ainakin lääkäri voi kirjoittaa. Ne eivät tietenkään ole lopullinen ratkaisu, mutta tuovat hetken avun.
Itse huomasin, että hieroessani rintalihaksia tai päänahkaani, rentoutuvat hartiani.
Ergonomia on todella tärkeää, millaiset kengät, patja, tyyny sulla on, millaista työtä teet ja millaisia työasentoja sinulla on. Kannattaa pyytää fysioterapia lähete.
Joku kipupiikki on varmasti myös ensiavuksi oiva.
Pehmeä tuoli voi olla joskus kivuissa parempi, että pysyy rentona, ei jäykistele. Kunhan ei nuoki eteenpäin. Ja kävelyä ulkona illalla vaikka kun tilanne on parempi, koska kävely auttaa yleensä selkään ja sitten hartiaan - paitsi jos kävelee liikaa.
Tarkista myös kenkäsi. Oletko astunut linttaan? Ovatko menneet kasaan?
Entä näkökykysi? Tarvitsetko uudet lasit? Pienikin huononnus voi näkyä hieman huonommassa asennossa. Tai onko töissä näyttö pienentynyt?
En ole terveydenhuollon ammattilainen mutta nuo ovat vaikuttaneet itselläni.
Googlaa Alexander-tekniikka. Lääkärit ei tiedä siitä useinkaan mitään, valitettavasti. Siinä opetellaan uusia ajattelutapoja kaikkeen tekemiseen. Jumit alkavat usein vääristä liikeradoista, jotka ovat automatisoituneet niin, ettemme itse huomaa niiden alunalkaenkin olleen vääriä. Niihin ikäänkuin tottuu ja kuvittelee niiden olevan oikeita ja toimivia. Ihan netin ohjeilla pääsee jonkun verran ymmärrykseen, mutta ohjausta tarvitsee tekniikan sisäistämiseen.
Kerran hartiajumeihini määrättiin jotain relaxanttia ja se tuntemus oli kamala, mikä niiden vaikutuksesta tuli. Pelkäsin kuolevani, koska lihakset tulivat sen johdosta niin rennoiksi, että olin itseltäni aivan kadoksissa. Kesälomalla viimeistään opettele pois vääristä tottumuksista. Tosin se ei käy hetkessä.
Liikunta on avain moneen asiaan! Keppijumppa, uinti, lenkkeily,hiihto. Kun vain viitsii potkia itseään persiille.
Laihdutus ja kuntosali, ei mitään käsienheilutteluja sinne tänne pari kertaa-jumppia.
Ei lääkäri noille sinänsä voi noille mitään.
Ainoastaan antaa kipulääke reseptin ja lähetteen fysioterapeutille.
Fysiterapeutti avaa käsittelyllään nuo sinun jumisi niskassa ja hartoissa ja selässä.
Sen jälkeen itse voimistelemalla ja tietyillä liikkeillä autat tuon käsittelyn antamaa apua.
Yksi käynti fysioterapiassa ei riitä, vaan ne hoidot pitää olla sarjana.
Ja siihen ne omat liikkeet päälle.
Auttaa kyllä. Minulla on erittäin vahva kokemus asiasta.
Vielä tuli mieleen että suoritukset töissä, uutisahdistukset, sivustot, stressit ja strassit pois jos pystyy. Koska ne eivät ainakaan rentouta ja nyt pitää rentouttaa koko elimistöä. Kahvi on diureetti ja alkoholi, nekin voi jättää pois suosiolla ja tasapainoa saadaan elimistöön. Ehkä kaakao, marjamehu ja omenamehu, tee.
*Siis tarkoitin että kaakao voi olla parempi tai marjamehu tilalle.
Älkää venyttäkö superjumisia lihaksia, nykyään tiedetään että se pahentaa vaan tai hyöty on tasan +-0. Nyt jos mahdollista niin lihasrelaksanttia (diapam/opamox olisi paras mutta ei saa enää määrätä) ja OIKEANLAISTA jumppaa. Hierojiakin on huonoja, etsi hyvä. Työasennot? Ja valita kunnolla sille lääkärille, jotkut pihtaavat jopa lihasrelaksantteja (joista ei kaikki edes kyllä hyödy lainkaan mutta tottakai kannattaa kokeilla.)
Tsemppiä, kyllä sut tavalla tai toisella kuntoon saadaan!
tiedän tunteen.
epäilen että minulla on jotain rakenteellista perinnöllistä lihas sairautta koska olen aina ollut jäykkä ja vaikka kuinka venyttelen jäykistyn todella nopeasti.
esim. jos venyttelen 3 tuntia joka päivä viikon ajan niin yksi päivä venyttelemättä olen aloitus pisteessä.
kävin hieronnassa pari kuukautta kerran viikkoon. hieroja väitti että kaksi kertaa on liian usein. kovin itsevarmana väitti että minut saadaan kuntoon ja venyttely ei auta mitään.
lopulta 2 kuukautta ja monta satasta myöhemmin hieroja alkoi puhumaan että pitäis venytellä ettei hän saa näitä jumeja auki....
jos olis rahaa menisi vuodeksi hierontaan ja vaikka 2 eri hierojalle ja ehdottomasti 2 kertaa viikossa.
tän lisäksi personal traineri ja vuoden kuntosali treenit.
jos se ei auta menisin tappelee yksityisen lääkärin kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Älkää venyttäkö superjumisia lihaksia, nykyään tiedetään että se pahentaa vaan tai hyöty on tasan +-0. Nyt jos mahdollista niin lihasrelaksanttia (diapam/opamox olisi paras mutta ei saa enää määrätä) ja OIKEANLAISTA jumppaa. Hierojiakin on huonoja, etsi hyvä. Työasennot? Ja valita kunnolla sille lääkärille, jotkut pihtaavat jopa lihasrelaksantteja (joista ei kaikki edes kyllä hyödy lainkaan mutta tottakai kannattaa kokeilla.)
Tsemppiä, kyllä sut tavalla tai toisella kuntoon saadaan!
eli mikä sun neuvo on? mikä auttaa jos ei lihasrelaksantit?
Vierailija kirjoitti:
Ei lääkäri noille sinänsä voi noille mitään.
Ainoastaan antaa kipulääke reseptin ja lähetteen fysioterapeutille.
Fysiterapeutti avaa käsittelyllään nuo sinun jumisi niskassa ja hartoissa ja selässä.
Sen jälkeen itse voimistelemalla ja tietyillä liikkeillä autat tuon käsittelyn antamaa apua.
Yksi käynti fysioterapiassa ei riitä, vaan ne hoidot pitää olla sarjana.
Ja siihen ne omat liikkeet päälle.
Auttaa kyllä. Minulla on erittäin vahva kokemus asiasta.
En ole ap. Nuorempana fyssari oli todella huono mihinkään vaivaan. Vähän näpersi, ei osannut edes hieroa (en tarkoita kovaa siis). Joillakin jumppa ei poista jumeja, vaan muut tekijät. Voi jopa pahentaa tulehduksia lihaksissa jos fyssari sekoilee.
Ap, hieroja on eri ammattilainen kuin fysioterapeutti.
Hänellä on lähes neljän vuoden koulutus ihmisten erilaisten nivel-ja lihasvaivojen hoitamiseen.
Saat työterveydestä lähetteen hänelle.
Kallistahan hoito on, mutta se kannattaa, taatusti.
Itsellä oli niin pahat niskajumit, että se aiheutti jo huimausta. Ja särky niskassa, päässä ja hartioissa ja rinta-alueellkin oli kova.
Fysioterapeutti käsitteli laajasti nuo alueet, ja sen jälkeen minusta tuntui, että voin hengittää vapaammain ja helpommin.
Oli voimakasta lihasjännitystä ja veri kiersi huonosti noilla alueilla.
Johtui tietyistä työasennoista joissa jatkuvasti huonossa asennossa työskentelin.
Sen 8 kertaa hoidon jälkeen, osasin taatusti jatkossa tauottaa työni, ja tehdä tehdä tietyt liikkeet kotonakin tietyille lihaksille ja nivelille.
Kela korvaa pikkuruisen summan hoidosta, olikohan se jotain 5 euroa per kerta, kun hoitokerran veloitus oli jotain 65 e kerta.
En itkenyt hoitomaksun suuruuta, kun apu oli korvaamaton.
Pahoittelut jos teksti oli sekava. Näissä kivuissa tuntuu ettei ajatus kunnolla edes kulje.