Jaetaan kalliita tapoja
Kommentit (39)
Vierailija kirjoitti:
Aloitan, Ramunet ja Pockyt.
En tiedä mitä nuo on.
Silkkilakanoille märkien pierujen piereminen.
Tilaan jäätelöä ruokatilauspalvelun kautta. Noin 2 litraa pehmistä ilman lisukkeita maksaa 38-45 €, riippuen onko ilmainen kuljetus -kampanja. Samalla summalla saisin litrakaupalla jäätelöä tavallisesta ruokakaupasta, mutta olen liian laiska hakemaan. Kotiovelle pitää saada. Ja syön kerralla kaiken.
Manga ja animefiguurit.
Konservatiivinen arvio kokoelmalleni on 6000 euroa. M27
Ostan usein sushia. Siihen menee vajaa kymppi per laaki.
Syömässä käynti ravintolassa, kolme ruokalajia ja juomat. Ei kovin monta kertaa vuodessa, mutta viimeksi meni neljältä hengeltä 322 euroa (perheen täysi-ikäiset lapset, mies ja minä), eikä yksi edes juo alkoholia tai kahvia.
Kaikki Suomessa järjestettävät kansainväliset taitoluistelukisat. Ei niitä usein ole, mutta Finlandia Trophy joka vuosi, enkä ota ihan halvimpia paikkoja ja ruuat paikan päältä.
Vierailija kirjoitti:
Tilaan jäätelöä ruokatilauspalvelun kautta. Noin 2 litraa pehmistä ilman lisukkeita maksaa 38-45 €, riippuen onko ilmainen kuljetus -kampanja. Samalla summalla saisin litrakaupalla jäätelöä tavallisesta ruokakaupasta, mutta olen liian laiska hakemaan. Kotiovelle pitää saada. Ja syön kerralla kaiken.
Miten joku voi edes keksiä tuollaisen provon`?
Ostan kotimaisia mansikoita, luomuhedelmiä ja luomumarjoja enkä syö niitä vaan ne homehtuvat jääkaappiin parissa päivässä. Halvemmaksi tulisi jos repisin viikottain kympin setelin suoraan roskikseen.
Tupakointi.
Kahvilla lotraaminen.
Uusin lakanat ja pyyhkeet ennenkuin ne ovat ihan loppuun käytettyjä.
Saatan uusia kahvimukit tai laitaset ihan kyllästymisen takia, en nyt vuosittain kuitenkaan.
En säästä vettä enkä sähköä.
Joskus ostan parit erikoisoluet.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Tilaan jäätelöä ruokatilauspalvelun kautta. Noin 2 litraa pehmistä ilman lisukkeita maksaa 38-45 €, riippuen onko ilmainen kuljetus -kampanja. Samalla summalla saisin litrakaupalla jäätelöä tavallisesta ruokakaupasta, mutta olen liian laiska hakemaan. Kotiovelle pitää saada. Ja syön kerralla kaiken.
Miten joku voi edes keksiä tuollaisen provon`?
Kaukana provosta. Tsekkaapa huviksesi Woltista Spice Ice, mikäli satut asumaan pk-seudulla. "Pehmisannos kahdelle" maksaa sen 12,90 € ja tilaan niitä kolme kerralla.
Aina löytyy joku pelle, joka vänkää/kyseenalaistaa asioita.
Vierailija kirjoitti:
Manga ja animefiguurit.
Konservatiivinen arvio kokoelmalleni on 6000 euroa. M27
Shingeki no Kyojin -figuurit tulevat olemaan joku päivä erittäin kalliita. Loistava sijoituskohde. Manga ja anime on herättänyt niin paljon huomiota ja jakanut fanit kahtia. -the anime guy
Liian kallis auto ja liian kallis talo. Niihin menee kuussa yli puolet tuloista. Siihen päälle polttoaineet, sähkölaskut ym., niin ei jää mitään tuhlattavaksi asti.
Aloitan, Ramunet ja Pockyt.