Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tapaturma-altis lapsi... Taas käytiin tikattavana.

Vierailija
01.06.2022 |

Raukka oli kaatunut ilmeisesti melko pahasti skeittipuistossa ja pyysi mut hakemaan. Totesin heti, että nuo haavat pitää tikata. Tuossa kundissa ei varmasti ole kohtaa jota ei ole enemmän tai vähemmän operoitu. On tikattu, kipsattu, leikattu... Onneksi mitään isompaa ei ole koskaan mennyt rikki vaikka pari kertaa on ollut oikeasti hurjissakin tilanteissa. Se on varmaan tuo vauhtia ja vaarallisia tilanteita rakastava luonne. Aina toivon, että nyt oppii ja rauhottuu, mutta sama meno jatkuu vaan. Ehkä se viimeistään murrosiässä kun alkaa muut asiat kiinnostamaan. Tai sitten se pahentuu vain... Mopoa ei varmasti uskalla hankkia. Niin kovasti kun se jo nyt siitä kyselee...

Onko teillä samanlaisia lapsukaisia? Miten selviätte jatkuvan huolen kanssa? Mulla ainakin on aina kova huoli hänestä, kun tiedän, että on vain ajan kysymys, että taas sattuu. Toivon vain että ei pahemmin kävisi.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
01.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan perus menoa kosseille tuollainen. Mullakin kaks kappaletta samanlaisia. En pelkää. Kyllä he itsestään huolen osaavat pitää.

Vierailija
2/8 |
01.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

No kyllä meilläkin muutamat tikit on joskus laitettu kun on oikein pahasti kolissut. Vietköhän sä kuitenkin liian helposti lääkäriin. Kaatuminen ei vaadi yleensä tikkejä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
01.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heh, voin sanoa, että tuo tulee vain pahenemaan teini-iässä. Miettisin sitä mopoa kaksi kertaa jos muksu on yhtään rakas. Jos se saa itsensä skeittilaudalla telottua tuohon malliin, mitä se on mopolla?

Vierailija
4/8 |
01.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on samanlainen kossi. Jätkä on 8v ja häntä on leikattu ja tikattu enemmän kuin meitä muita perheenjäseniä yhteensä. Tälläkin hetkellä on tikit jalkapohjassa.

Vierailija
5/8 |
01.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä myös poika hyvin tapaturma-altis. On liimattu, teipattu, ommeltu ja kipsattu kasaan. Kaikkein kurjin muisto jäi aivotärähdyksestä. Päästiin kotiin tarkkailemaan vointia kuvausten jälkeen, ja poika (silloin 10v) oksenteli ja puhui mitä sattuu. Silloin heräsi huoli, että herranjestas tolle voi joku päivä sattua pahastikin.

Mutta minkäs sille mahtaa, ei tunnu poikaa hidastavan.

Vierailija
6/8 |
01.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten se ei tullut kotiin jos noin pahat ruhjeet sai? Onko se vähän tyhmäkin?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
02.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Miten se ei tullut kotiin jos noin pahat ruhjeet sai? Onko se vähän tyhmäkin?

Ehkä just siksi soittikin jonkun hakemaan. Jos oli niin isot tai syvät tai kovasti vuotavat haavat että tiesi joutuvansa tikattavaksi. Turhaan sitä silloin lähtee kotiin jos on joku joka voi hakea ja viedä suoraan lääkäriin.

Vierailija
8/8 |
02.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivottavasti hänellä on yhtä ahkera suojelusenkeli kuin eräällä tuntemallani lapsella. Kyläläiset vitsailivat, että se enkeli saa lentää yhtenään hiki päässä, kun varjelee sitä lasta, jolle sattui ja tapahtui kaikkea enemmän kuin muille kylän lapsille yhteensä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi viisi