Kiva taas. Lomarahat tulivat ja menivät laskuihin!
Maksoin eilen illalla laskuja, lopuksi ajattelin että katson koskahan lomarahat tulevat. No oli tullut 1900 tili ja sehän meni laskuihin, ei jäänyt mitään lomaa varten. Siinäpä se taas, kun rahat eivät riitä, joka kuukausi miinuksella tili. Veronpalautuksilla ja lomarahoilla aina saa rästit maksettua.
Kommentit (36)
Sitä saa mitä tilaa. Ja kun jotakin tilaa siitä saa laskun.
Ei kai tämä tullut ap:lle yllätyksenä?
Kannattaa lopettaa kaikenmaailma suoratoistopalveluiden tilaamiset, niin säästyy rahaa ja jää aikaa kuntoiluun ja lenkkeilyyn.
Mulla menee kaikki rahat vaikka tili olisi mikä, en ole säästäväinen. Lomarahat pienistä tuloista olivat pienet ja menivät laskuihin täälläkin. Mitään ei saa matkaansa, se kannattaa muistaa ja nauttia elämästä. Hauska loma ei välttämättä maksa paljon, täytyy vaan käyttää luovuutta
-köyhä sivusta
Vierailija kirjoitti:
Voi raukka.
Mulla jää elämiseen 1600 kun olen maksanut laskut.
Mulle jää joskus vaan 200. Yleensä kyllä enemmän, provisiopalkka niin vaihtelee kuukausittain
-sivusta
No se on ihan oma valinta. Jos kuluttaa enemmän kuin tienaa, noin käy.
Mutta mistä olisit maksanut, jos ei olisi ollut lomarahoja?
Nyt sitten lomailet sen mukaan, mitä lompakko kestää.
Emmä kyllä ymmärrä. Mis oot töissä? Oon 26v. Ja kävin lomarahoilla Kreikassa, maksoin vuokran+sähkön ja vielä on +400 tallella. Ja oletan olevani köyhä.
Ei ole ongelma.Kun ei luottotilejä,ei osamaksulla äkylaiteita,ei autoa ei auton kuluja.Ei maksulisia viihde kanavia. Menot on vain vuokra,sähkö,vesi lasku.Kotivakuutus. neti/puhelin.Ei osteta velaksi mitään,eikä tilata netti yhtään mitään.Halitaan rahan käyttö ,sitä kyse juuri pieni tuloisina.Ei tupakoida ei kapakoida.
Pitäisköhän alkaa vähän tarkemmin suunnittelemaan taloutta? Tuskin mikään lasku yllätyksenä tuli?