Onko mitään mahdollisuuksia, että Suomi pelaisi vuoden 2023 jääkiekon MM-kisojen alkulohkon pelit Riikassa?
Olisi vaan hiton paljon halvemmat liput, hotellit, ruoka ja kalja! Mutta pahaa pelkään, että IIHF on jo päättänyt että Suomen alkulohko pelataan Tampereella ja maksetaan sikahinnat.
Kommentit (10)
Olen samaa mieltä. Kaikki Suomen ottelut pitäisi pelata Riiassa/Riikassa.
Minä ehdottaisin Lusakaa. Jotain uudistusta peleihin.
Kannatan Rigaa. Aina kivempi lähteä reissuun Latviaan kuin Tampereelle.
Eipä taida olla. Kyllä nuo asiat on sovittu jo kisoja haettaessa. Onhan se kyllä absurdia, jos samojen kisojen aikana Liput Suomen alkusarjan peleihin Tampereella maksavat 200 euroa ja Riiassa Latvian peleihin 20 euroa.
Jep, 3 alkusarjan peliä riiassa hotelleineen ja ruokineen vastaisi rahallisesti yhtä peliyötä tampereella matkoineen ja ruokineen.
Onko ne lähinnä yritysvieraita, ketkä nokia-areenalla niitä pelejä käy katsomassa? Sit ihmetellään, kun katsomossa on kuollut tunnelma.
Ikinä et voi saada kaikkea; jääkiekkoliitto valitsee AINA rahan muiden pehmeämpien arvojen sijaan.
Riikkaa kannattaisi ihan ensin kuunnella, ehkä hänellä on mielipide asiaan.
Vierailija kirjoitti:
Jep, 3 alkusarjan peliä riiassa hotelleineen ja ruokineen vastaisi rahallisesti yhtä peliyötä tampereella matkoineen ja ruokineen.
Onko ne lähinnä yritysvieraita, ketkä nokia-areenalla niitä pelejä käy katsomassa? Sit ihmetellään, kun katsomossa on kuollut tunnelma.
Ikinä et voi saada kaikkea; jääkiekkoliitto valitsee AINA rahan muiden pehmeämpien arvojen sijaan.
Ainakin alkusarjan peleissä näitä yritysvieraita oli hyvin paljon. Eipä heitä tosiaan kiinnostanut juuri kannustaminen. Slovakia pelissä joku satakunta heidän faniaan näytti miten oikeat kannattajat pitävät ääntä. Jos haluaa nähdä millaista tunnelmaa voisi kiekkokatsomossa olla kun faneja paikalla niin samaan aikaan pelataan änärin play offseja. Luojan kiitos että ensi vuonna kisat myös Latviassa ja saadaan taas tunnelmaa kisoihin katsomossakin.
Ystäväni meni perheineen Tampereelle katsomaan yhtä peliä. Hotelliyö yli 300 euroa ja liput toisen mokoman. Kaikki muu siihen päälle. Itse laitan mielummin nuokin rahat säästöön ja lomareissuun etelän suuntaan.
Eikö jossain sanottu, että Suomen jääkiekkoliiton kassaan on tulossa muhkea tili nyt meneillään olevista kisoista? Saa nähdä kasvaako ahneus syödessä. Viime kädessä katsojat päättävät mikä on liikaa ja missä kisat kannattaa katsoa.
Ei mitään mahdollisuutta, todellakaan. Sen sijaan Riiassa voitaisiin ehkä pelatakin.