Lomarahan maksaminen kvtes
Hei,
Normaali lomaraha maksetaan heinäkuussa. Jos pyytää sen maksuun kesäkuun palkkaan, saako silloin heinäkuun palkkaan , kun lomalla, niin enää mitään ekstraa vai meneekö lomaraha kokonaisuudessaan kesäkuun maksussa jo jakoon ?
Kommentit (5)
Tuskin sitä maksetaan erikseen yhdelle pyynnöstä, muuten sama pitäisi sallia jokaiselle. Eihän siinä enää maksettavaa jää kuukausipalkan lisäksi, jos koko lomaraha on maksettu.
Lomarahan muoto ja termit on aika hämääviä. Siksi varmistus. Näin sen ajattelinkin. Kiitos.
Kyllä ne ainakin meidän kaupungissa maksetaan heinäkuussa kaikille, riippumatta siitä milloin loman pitää. Ei voi lähteä säätämään lomarahojen maksua kunkin työntekijän toiveen mukaan. Toki jos olet pienessä organisaatiossa töissä, niin en tiedä sitten onnistuuko siellä tuollainen jokaisen toiveen mukaan maksu. Mutta epäilen, että onnistuu.
Mutta mitä extraa ajattelit saada vielä heinäkuussa, jos pyydät lomarahoja jo kesäkuun tilissä maksuun?
Vierailija kirjoitti:
Lomarahan muoto ja termit on aika hämääviä. Siksi varmistus. Näin sen ajattelinkin. Kiitos.
Millä tavalla hämääviä?
?
Miksi saisi heinäkuussa mitään ekstraa, jos se ekstra on pyydetty ja laitettu maksuun kesäkuun palkkaan??
T. Kvtessiläinen ja heinäkuun liksaan otan sen mitä otan, koska osan vaihdoin lisävapaaksi 38 vuosilomapäiväni päälle.