Puolisomatskuu?? - "Mies söi pullonpalautuskuitin Forssassa"
Ilmoituksen mukaan järjestyksenvalvojat olivat ottaneet kiinni miehen lievän petoksen takia Keitaankadulla sijaitsevassa myymälässä.
Paikalle hälytetty poliisipartio sai tapahtumapaikalla selville, että mies oli palauttanut palautusautomaattiin useita kymmeniä tölkkejä, joihin oli liimattu väärennettyjä tarroja. Mikäli vääristä tölkeistä saatu palautuskuitti olisi päätynyt kassalle asti, siitä olisi saatu rikoshyötynä noin 15 euroa.
Mutta kuitti ei koskaan päässyt perille.
Vaikka rikoksen ensimmäinen askel oli otettu, oli ratkaiseva osa operaatiosta vielä edessä. Kuitti pitäisi saada vaihdettua rahaksi.
Palautusautomaatin ja kassan välisen matkan aikana mies havaitsi kuitenkin vartijoita. Ratkaisu oli nopea ja kenties yllättäväkin; hän söi kuitin.
Vaikka kirjallinen todiste katosi miehen sisuksiin, tapahtuneesta kirjattiin rikosilmoitus. Poliisi epäilee miestä lievästä petoksesta ja väärennyksestä.
Kommentit (7)
Ehkäpä niihin ulkomaan tuontitölkkeihin kyllästyneitä, tältäkin olisi vältytty jos saataisiin aikaiseksi sama panttisysteemi koko EU:n alueella.
Tyypillistä perussuomalaista rikollisuutta. Ihan selkeää ehdokas-materiaalia tyyppi.
Yleensähän pullonpalautuskuitti ns. juodaan!
Vorssalaista, niin vorssalaista!
Täytyy olla aika kovat tulot, jos on varaa syödä 15e kuitteja. Itse en söisi edes vitosen seteliä.
Kilt tis vaiko jän nis? Kumpi tuo nyt on..
Onhan tossa ongelmanratkaisukykyä. Mutta ehkä ei kuitenkaan sentään tarpeeks hyvä geenipaketti lisääntymisharjoituksiin.
Tuo on varastamista. En hyväksyisi.