Kuinka todennäköisesti voin saada sukupuolitaudin?
Hei kysymys johon toivoisin saavani asiallisia vastauksia. Olin naisen ansaan seksuaalisessa kanssa käymisessä jossa molemmat tyydyttivät itse itseään. Ainoa mahdollinen kontakti oli kun tyydytin itseäni hänen kasvojen edessä. Terskani kosketti hänen huulta/kieltä? Onko taudin siirtyminen tällä tavalla suusta penikseen todennäköistä? Esim klamydia/tippuri?
Kommentit (17)
Noniin. Olisiko jollain joku viisas tai asiantunteva kommentti?
Sukupuolitaudit voivat siirtyä myös suusta sukuelimeen.
Tosin noin pienellä kosketuksella se on äärimmäisen epätodennäköistä.
Tätä vähän hain. Eli siis kyseessä oli ihan hetkellinen kosketus ja ei sen enempää. Riski tietenkin on aina mutta ymmärtääkseni pieni
Riippuu paljolti onko miten aktiivisessa tilassa, jotta leviäisi.
Aika pieni todennäköisyys, jos mitään huuliherpestä ei ollut näkyvillä.
Mitähän seksuaalista kanssakäymistä runkkaus on? Höh!!
Minun mielestä se on yhdyntää eikä mitään pippelin heiluttelua naaman edessä.
Varmuuden vuoksi olisin yhteydessä hautausurakoitijaan :D
Mahdollisuus saada sp tauti tuosta on merkitsemättömän pieni. Vaikka terskasi olisi heilutellut naisen kitakielekettä ja tunkeutunut kohti kurkunpäätä, niin siltikin sp taudin saaminen olisi epätodennäköistä.
Eli voisi ajatella, että tartunnan saaminen suun kautta noin pienellä kontaktilla on lähes mahdotonta?
Vierailija kirjoitti:
Eli voisi ajatella, että tartunnan saaminen suun kautta noin pienellä kontaktilla on lähes mahdotonta?
Kyllä, täytyy olla jo helv*tin huono tuuri
Eikös se voi ihan pienestäkin hipaisusta tarttua.. jopa suusta elimiin. Näin olen ymmärtänyt
Vierailija kirjoitti:
Mahdollisuus saada sp tauti tuosta on merkitsemättömän pieni. Vaikka terskasi olisi heilutellut naisen kitakielekettä ja tunkeutunut kohti kurkunpäätä, niin siltikin sp taudin saaminen olisi epätodennäköistä.
Siinä vaiheessa kun terska heiluttelee kitakielekettä ja tunkeutuu kohti kurkunpäätä paljaana, alkaa sukupuolitautien riski kasvaa, ja kyse ei ole enää itsetyydytyksestä.
Eli sen suhteen voi olla huoletta, että jokin tauti olisi tarttunut vain kosketuksesta huuleen tai kieleen?
Kyllä se vaatii usein melko rajumman kontaktin. Herpes saattaa tarttua ja varsinkin jos on aktiivinen niin helpostikin. Noihin muihin tauteihin en sata varmasti osaa vastata
Onnea sinulle!!
Nauti.
(ainakin) ..matkasta..
Jos oli punkkityttö niin varmaan borrelioosi iskee.