miten tauskin jerry-poika jaksaa? onko herännyt koomasta?
Kommentit (8)
http: //fi. wikipedia. org/wiki/Kooma
Wikipedia ei ole mikään luotettava tietolähde. Englannin sana coma käännetään usein väärin " koomaksi" , mutta suomessa kooma on tila, josta ei enää herätä. Oikea käännös comalle on " syvä tajuttomuus" .
5, lääkäri
Kooma on syvän tajuttomuuden tila, jossa oleva henkilö ei pysty hengittämään ilman erillisen koneen apua. Koomassa olevan henkilön silmät ovat suljettuina eikä häntä saada heräämään koomasta voimakkaillakaan äänillä saati näkö- tai kipuärsykkeillä. Koomasta on mahdollista toipua täysin ennalleen.
luotettava tiedonlähde, kuten ei netti yleensäkään.
5
Lukee sairaskertomuksessakin, että koomassa oli. Ja heräsi.
Joka tapauksessa noilla wikin tiedoilla olen pärjännyt viime kesänäkin kun lapsi sairastu hyvin harvinaiseen tautiin, ei löytynyt itse taudille mistään muualtakaan tietoa mutta kasvaimen nimen löysin sentään wikistä.
Tää nyt meni aiheen ohi...
Syvästä tajuttomuudesta voi, mutta koomasta ei.
5