huolettaako ilmaston lämpiäminen?
Tämä syksy (ja kesä) on olleet niin lämpimiä, että alkaa mietityttää onko tällaista nyt sitten jatkossakin luvassa. Vai onko tämä joku poikkeusvuosi. Ei minulla mitään tällaisia keöejä vastaan ole, mutta eikös se ollut niin että jos ilmastomuutokset etenevät, alkuun tule lämpimiä vuosia ja sitten voi käydä päinvastoin (jos Golf-virta muuttaa suuntaansa vai miten se nyt oli)?
Kommentit (10)
Aihe on vain niin pirun turhauttava, kun siihen ei voi yksin vaikuttaa.
Mielestäni olisi aika herätä ja huomata mitä teemme maapallolle. Monet eivät murehdi asiaa, sillä eivät usko mitään dramaattista tapahtuvan meidän elinaikanamme, mutta entäpä meidän lapsemme?
Jotain pitäisi tehdä heti. Ja sen jälkeen toivoa, että maapallo antaa meidän korjata tekemämme virheet.
Juuri nämä jäätiköiden sulamiset yms.
Muuten olisimme kuin Siperiassa. Jos ilmasto kovin lämpenee, Golf-virta muuttaa virtaamistaan mikä taas aikaansaa tänne lähes arktiset olot. Siis -40- -50 asteen talven. Kivaa?
Aluksi lämpenevä ilmasto lisää tartuntatautien esiintyvyyttä, puut kärsivät yhä enemmän tuhohyönteisistä= metsäteollisuus kärsii ja siten bruttokansantuote eli me tavalliset ihmiset siinä sivussa.
Niillä alueilla (päiväntasaajan seutu), missä eläminen tulee maapallolla mahdottomaksi, alkaa ihmismassat vyöryä kohti napaalueita. SIinä Euroopan ja Pohjois-Amerikan rajoilla ei enää ole mitään virkaa.
Hei hei hyvinvointiyhteiskuntamme rippeet, sillä sosiaalietuudet pitää lopettaa.
Sori, en ole perehtynyt siihen, miten asiat menevät ennustusten mukaan, mutta ihan lähitulevaisuudessa Suomen ilmasto tuntuisi muuttuvan kivaksi keski-eurooppalaiseksi, josta siis kommenttini.
-2-
Vierailija:
Muuten olisimme kuin Siperiassa. Jos ilmasto kovin lämpenee, Golf-virta muuttaa virtaamistaan mikä taas aikaansaa tänne lähes arktiset olot. Siis -40- -50 asteen talven. Kivaa?
Ja ei ajella niillä autoilla jos voi kävellä tai pyöräillä tai käyttää julkista liikennettä. Mitäs muuta?
Siksi ilo lämpenemisestä ja keskieurooppalaisesta ilmastosta tulee olemaan ainakin tämän alan asiantuntijoiden mukaan lyhytaikainen. Sen jälkeen elinolosuhteet muuttuvat entistä rankemmiksi täällä pohjolassa, sillä maantieteellisen sijaintimme (leveysaste) mukaan täällä pitäisi olla samanlainen ilmasto kuin Siperiassa, missä talvet ovat tosiaan jotain - 40 - -60 astetta. Hehkeää?
tietämyksen mukaan noin tulisi käymään. t.12 ja 7(?)
raamatussa kerrottua. Ei ole yllätys.
Ja jäämassojen sulaminen vasta ongelmia tuokin. Mihin ne kaikki ihmiset menevät asumaan alueilta, jotka ovat asuinkelvottomia? Ja missä ruokaa voidaan viljellä, kun kuivuus leviää? Ja kaikki luonnonkatastrofit (myrskyt, tulvat) lisääntyvät...