Äidinmaidon antaminen ainoastaan pullosta? Mielipiteitä!
Odotan toista lastani 5 vuotta esikoisen syntymän jälkeen. Minulle esikoisen imettäminen oli erittäin kivulias ja jollakin tavalla epämiellyttävä kokemus. Nyt mietinkin että onnistuisiko äidinmaidon antaminen lapselle ainoastaan pullosta? Siis etten imettäisi lainkaan, vaan käyttäisin ainoastaan rintapumppua ja syöttäisin vauvaa pullosta.
Kommentit (7)
Mutta jos koet sen silti helpommaksi kun imettämisen, niin siitä vaan.
Mutta kannattaa kokeilla sitä imetystä alkuun kakkosenkin kanssa, sillä nyt sinä olet kokeneempi äitinä ja vauvan hoitajana, jolloin voit myös huomata erilaisia tapoja toimia ;) Sitä voi huomata, ettei se olekaan niin kamalaa ;)
aan. Johtui varmaan juuri siitä pumpusta ja lypsämisestä, kun ei se ole sama asia kuin vauvan imu
sai hirveitä raivareita alusta lähtien. hän lypsi n. vuoden ja maitoa riitti yli tarpeen ja korviketta ei tarvinut ollenkaan. Lypsämisessä oli oma vaivansa mutta muuten vauva ei olisi saanut rintamaitoa ollenkaan. Mun mielestä se oli aika ihailtavaa sinnikkyyttä!
Ajattelin että jos sinulla on ollut nännit haavaumilla tai muuten iho niistä hellä, niin kokeile rintakumia!
Rintakumista saattaisi olla apua.
En ymmärrä mitä pahaa jotkut noissa pulloissa näkee?
imettäminen kivuliasta tms. vauva saa kuitenkin silloin omaa maitoasi.