Mitä ihmettä Posti, johan tämä kolmipäiväinen jakelu on alkanut vuosia sitten? is: kirjepostia jaetaan vastaisuudessa vain kolmesti viikossa.
Siiis häh, Johan tämä postin jakelu muutettiin 2-3 päiväiseksi jo vuosia sitten, ei tänne jaeta postia enää kun max kolmena päivänä viikossa, yleisimmin vaan kahtena. Että mikä uudistus muka??
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008771200.html
POSTIMERKILLISTÄ kirjepostia jaetaan vastaisuudessa koko maassa vain kolmesti viikossa, jos uusi postilakiesitys hyväksytään eduskunnassa. Uusi lakiesitys vaikuttaa myös sanomalehtien jakeluun sekä postinsaajien osoiterekisteritietojen luovuttamiseen yksityisille postiyrityksille. Harvennetun postimerkillisen kirjepostin jakelun ei odoteta vähentävän Postin työvoimaa.
Nykyisen lain mukaan kirjeitä tulee jakaa viitenä päivänä viikossa. Uusi laki vaikuttaa vain kansalaisten lähettämiin postimerkillisiin kirjeisiin ja kortteihin.
Kommentit (2)
Ei ole muuttunut, vain kirjeet jaetaan kolme kertaa viikossa, mutta lehdet on jaettu viisi kertaa viikossa eli ma-pe.
Eikö sinulle ap. tule lehtiä?
Palvelu huononee ja varmaan taas kohta hinnat nousee?