En pysty nukkumaan- Olen miettinyt miksi
Olen miettinyt mistä johtuu että aina useammalla on vaikea nukkua. UNettomuus vaivaa 40 % kansasta.
Jos rakennettaisiin rivitaloja vaikkapa 40 eläkeläisille etusijassa. Nämä rivitalot menisi kunnan kautta vuokraamiseen kuten vanhusten hoitotalot yleensäkin. Nämä talot olisi rakennettu 2 ja 2 vastakkain,että muodostuisi yhteinen sisäpiha . Jokaisella olisi oma kolo mutta läheys naapuriin .Yksi hoitaja vuorokaudet ympäri, joka valvoisi että kaikilla on turvallinen olo.
Yksi yhteinen keittiö, jossa voisi saada lounaan ja päivällisen ,miten itse kukanenkin toivoo. Perusmaksu yhdestä ateriasta per päivä olisi pakollinen.
Ajan tässä takaa yhteistä turvallisuutta. Läheisyyttä naapuriin, kaveria, kumppania, kävelyseuraa....
Moni asuu omillaan tänä päivänä, on levoton olo ja ei pääse nukkumaan. Olisi tämä jonkinlainen ratkaisu, kun tietää että lähellä on tuttava ,joka autta jos hätä tulee tai vaikka yövalvoja kanssani tarpeen tullen.
Yhteisasuntola.
Kommentit (9)
Minä en pysty nukkumaan, koska työ ahdistaa ja on kipuja. Ei siinä asumisratkaisut auta.
Vierailija kirjoitti:
Ruotsissa on tällainen rakennetty erään stiftelsen nimiin .Asukit ovat vähävaraisia naisia ilman pankkisäästöjä pienellä vuokralla.
Laita nimi niin voisi käydä tutstumassa
Vierailija kirjoitti:
Unettomuus paranee, kun asuu näin?
Jotenkin turvallista tietää ,että naapurissa asuu kaveri . Ystävä, jos hätä tulee , voi pyytää apua. Kyllä toimii hyvin .On tuttava siellä ja viihtyvät yhdessä.Jos ei halua seuraa on omassa kämpässä.
Vertaa jos asuu jossain pienessä kyylässä pikkutalossa yksin ja on levoton olo.Itsestään selvää että antaa truvallisuutta.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ruotsissa on tällainen rakennetty erään stiftelsen nimiin .Asukit ovat vähävaraisia naisia ilman pankkisäästöjä pienellä vuokralla.
Laita nimi niin voisi käydä tutstumassa
Elfvinggården – Wikipedia
"
Kollektivhuset[redigera | redigera wikitext]
Den mycket veckade gula tegelfasaden och burspråken. Alla burspråk är södervända.
Enligt uppgifter i en broschyr från 1960-talet står följande uppgifter att läsa: "Elfvinggården har 235 enkelrum med sovalkov och 36 dubbletter. Alla lägenheter har kokvrå, badrum, tambur med skåputrustning och ett källarkontor. Inom Elfvinggården finns två tvättstugor, torkrum, stryk- och mangelrum till gästernas förfogande. Varje bostad har sin egen elströmmätare.
Enrumslägenheterna är ca 33 m2 och de flesta har ett stort snedställt fönster – snedställningen ger liv åt interiören och förhindrar i viss utsträckning insyn från andra hus. I Elfvinggården bor alla med egna möbler, vilket bidrar till den personliga trivseln. Dubbletterna är av två typer, den mindre är ca 39 m2, den större ca 54 m2 – den större är i första hand avsedd för två damer som önskar bo tillsammans."
Tässä hyvä vinkki sinulle, joka olet vähävarainen ja haluat asua hyvällä ja turvallisella alueella .Siis Ruotsissa asuvat .
Hyvä idea.
Moni kaipaa hiljaisuutta, eli pois kerrostalosta että saisi nukuttua edes eläkkeellä, mutta toisaalta kaivataan jonkinlaista yhteisöllisyyttä.
Eli rauhaa tarvittaessa ja seuraa halutessa.
Olisin tosiaan kiinnostunut. Auttaisi asumaan kotona kauemmin. Terveempänä. Turvallista. Ruokaa. Oma rauha.
Todella hyvä suunnitelma.
Ruotsissa on tällainen rakennetty erään stiftelsen nimiin .Asukit ovat vähävaraisia naisia ilman pankkisäästöjä pienellä vuokralla.