Sähköpostin roskapostin tarkistamisesta
Ihmettelen miksi monet ei tarkista sähköpostin roskapostiaan juurikaan? Kun muutaman kerran on käynyt niin että olen nettikirppikseltä ostanut jotain ja sähköpostilla lähettämäni maksuvahvistus tuotteen maksamisesta onkin mennyt henkilön roskapostiin eikä ole sitä huomannut vasta kun pitkän ajan päästä, käytän yahoon sähköpostia ja jostain syystä vaikuttaa että välillä lähettämäni sähköposti menee jostain syystä suoraan toisen henkilön roskapostiin.
Kommentit (4)
Mulla työsähköpostiin joskus menee suoraan roskapostiin ihan tärkeitäkin viestejä joten itse kyllä vilkaisen säännöllisesti jos roskapostiin on mennyt jotain tärkeää, en tietenkään availe mitään mainos tai muita turhia viestejä.
Mulla tuli roskapostiin mm. kutsu työhaastatteluun ja opintomateriaaleja. Nykyään tsekkaan säännöllisesti.
Mulle tulee omat Elisan puhelinlaskutkin roskapostikansioon. Niitä ojn joutunut sieltäkin etsimään. Ei se ole aina kiinni oikeinkirjoituksesta tms., että mihin ne menevät.
Ymmärrän viagraväärennösten myyjien tuskaa :D
En tutki roskapostikansiotani kuin korkeintaan keran vuodessa, tjsp. On parempaakin tekemistä kuin selata huijausviestejä ja yrittää tunnistaa, onko niistä joku oikeasti pätevä viesti.
Älä käytä Yahoota ja kirjoita parempia sähköpostiviestejä. Siihen voit vaikuttaa itse. Tyhmä valittaa muitten tekemisestä, kun ongelma on oikeastaan itseaiheuttamasi.