Haaveiluketju - mitä tekisit, jos voittaisit 90 miljoonaa?
Jos saisit nyt 90 miljoonaa vaikkapa Euro Jackpotista, miten elämäsi muuttuisi? Vai muuttuisiko mitenkään? Mitä tekisit, minne menisit, mitä ostaisit?
Kommentit (31)
Hyvä kysymys.
Meillä on perusasiat kunnossa, joten 90 miljoonaa voisi käyttää aluksi uuden kodin hankintaan, sillä olemme tovin jo etsineet uutta, toimivampaa kotia. Sitten uskaltaisi hankkia tontin ja rakentaa sen kodin, jota olemme vuosia etsineet.
Lapset haaveilevat matkasta johonkin Disney-huvipuistoon, joten voisikin repäistä ja matkustaa koko perheen voimin koko viikoksi ja asustaa jossakin Disney-hotellissa. Samoin voisimme käydä Legolandissa ja asua ihan Lego-hotellissa, niin piti tehdä ennen koronaa. Voisimme myös toteuttaa muutaman vuoden päästä pidemmän reissun Amerikkaan, jossa on monta paikkaa, jossa haluamme käydä.
Alottaisin eläkepäivien viettämisen.
M56
En tekisi enää päivääkään töitä. Rakennuttaisin unelmieni talon johonkin syrjään rauhalliselle paikalle (Suomeen tai ulkomaille). Matkustelisin ja harrastaisin kaikenlaista. Ei tulisi tylsää.
Maksaisin opintolainan pois ja ostaisin jonkun pienen maatilan - luultavasti Alankomaista - ja alkaisin pitää animal sanctuarya. Siellä järjestettäisiin myös leirejä tms kehitysvammaisille/mt-kuntoutujille jne. Voivat tulla rapsuttelemaan ja ruokkimaan eläimiä.
Työt jäis heti. Hommaisin ison kodin jostain omasta rauhasta järven rannalta. Vaihtaisin autot parempiin, hommaisin kunnon moottoriveneen, vesijetin, moottorikelkan, krossipyörän ja moottorikelkan. Touhuilisin sit kotona ja järvellä mitä lystäisi. Muutaman miljoonan jättäsin itelleni loppuelämän loikoiluun ja loput voisin lahjottaa johonkin hyvään tarkotukseen.
Työt lopettaisin ja käyttäisin aikani harrastusten parissa puuhailuun. Varmaan tulisi matkusteltua enemmän.
Eläinsuojeluun, nuorisotyöhön ja
Vanhusten viriketoimintaan! N miljoona per kohde ensimmäisenä vuotena!
90 miljoonaa on paljon rahaa.
Maksaisin velkamme pois. Kaikki. Ostaisin molemmille uudet autot. Rakennuttaisin viereen paremman talon ja talojen väliin uimakelpoisen lammen :D
Lahjoittaisin Ukrainalaisille.
Ostaisin isälleni asunnon. Ja auton.
Ostaisin anopilleni asunnon, jos lupaa luopua alkoholista.
Ai niin, parhaalle kaverille oon luvannu ostaa kans asunnon, jos 90 miljoonaa osuu kohdalle. Ehkä se onnistuis löytää kivan kämpän puolella miljoonalla?
-irtisanoutuisin töistä missä tulee jo fyysisiä oireita stressistä
-lahjoittaisin 10 miljoonaa tuosta sisarukselle ja vanhemmille, omatunto ei kestäisi muuten
-rakentaisin mökkityyppisen hirsitalon merenrantaan ympäri vuoden asuttavaksi
-hankkisin hyväkuntoisen ja modernin kaupunkiasunnon eräästä kaupungista, ei mikään ökyasunto tarvi olla kunhan tarpeelliset asiat löytyy
-ostaisin nelivetomaasturin, todennäköissti ladattavan hybridin
-loput sijoittaisin, varmaan ammattilaisen avulla. Tavoitteena kunnon osinkotulot ja osa rahastoon missä arvo pitkällä tähtäimellä säilyisi
No porukalla suunnitelmia. 90 miljoonaa on pieni raha.
Mulla on muutama yritysidea, joista valkkaisin kokeiltavaksi pari.
Perustaisin tieteellisen säätiörahaston, joka rahoittaisi oman alani uutta luovaa perustutkimusta.
En haluaisi noin paljoa, lahjottaisin hyväntekeväisyyteen suurimman osan.
Ottaisin lopputilin, vaihtaisin autoa, hankkisin kakkosasunnon Lapista.
Ottaisin selvää paljonko Mig maksaa ja jos sellaisen saisin lahjoitettua Ukrainalle niin sen tekisin.
Eipä siinä uudet vaatteet ja Maserati paljon lohduttaisi, kun muualla kärsitään.
muistaakseni jostain luin että loppuvuodesta tulisi näytönohjaimia jotka tarvitsee virtaliittimet joista tulee 600 wattia. kokoisin koneen johon tulisi tuollaisia näytönohjaimia kaksin kappalein.
Helsingistä citykämppä rientoja ja citylomia varten. Sitä saisi teinitkin käyttää kavereiden kanssa sielläpäin käydessään. Hyvä tukikohta myös ulkomaille lähtiessä, lentokentälle ei aikaakaan.
Erämökki kaikilla herkuilla pohjoisemmasta. Siis ympäristö olisi erää, ei mökki 😉 Kolmannen (loma) asunnon voisi hommata jostain etelärannikolta tai Turun suunnalta, miksei Ahvenanmaakin vaihtoehto.
Autoksi Volvon maasturi ja asuntoauto. Lisäksi hevoskuljetusvaunu.
Ostaisin pois jonkun hyvän yrityksen lähiseudulta, kuten kaupungin parhaan pikkuleipomon tai jonkun muun valmiin bisneksen. Eiköhän joku perheyritys rahalla vaihtaisi omistajaa. Siinä olisi pikku puuhasteltavaa.
Lapsille asunnot ja systeemit.
Lahjoittaisin oman kaupungin kouluille ja päiväkodeille messevät summat rahaa. Ehkä perustaisin vanhuksille hoitokodin, joku pienkerrostalo maalle, kodinomaista tunnelmaa ja reilusti henkilökuntaa kunnon palkoilla.
Unohtaisin opinnot
Maksaisin opintolainamme pois
Ostaisin asunnon ja auton
Maksaisin läheisteni velat pois sillä odotuksella että maksavat omassa tahdissaan takaisin sen mitä voivat
Eräälle läheiselleni ostaisin vanhuuden päiviksi hänen unelma-autonsa
Käyttäisin päiväni harrastamiseen ja kodin asioiden hoitoon, jotta työntekoa rakastava mieheni voisi ottaa iisisti ne ajat, kun ei ome töissä
Ne jotka väittävät jatkavansa samassa työssä ja elämää kuten ennenkin puhuvat roskaa.
Ottaisin kybätonnin pikavipin, voittorahoja odotellessa ja häipysin suomesta välittömästi.
Tänne en kuluttaisi centtiäkään.
No töitä en jättäisi ja sitten voisi Toyotan vaihtaa vuosimallin 2015 malliin ja kai sitä leivänpäälle voisi laittaa juustoa sekä lauantainmakkaraa. Ei se elämä sillä hirveesti muutu.