Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Antaakko aikaa, jos toinen ei tiedä mitä haluaa?

Vierailija
10.04.2022 |

Jos sun pitkäaikainen kumppani ilmoittaa yhtäkkiä ettei tiedä haluaako sinua elämäänsä enää eikä tiedä muutenkaan mitä haluaa, mutta haluaa miettiä asiaa rauhassa, odottaisitko? Eikö se ole jo itsensä kiduttamista, jos suostuu tähän?

Luulin tosissani, että meillä oli rehellinen ja rakkaudentäyteinen parisuhde ilman mitään ongelmia, mut ilmeisesti joku ei niistä ole vain halunnut puhua vaan esittänyt mukana.

Rehellisiä näkökulmia ja tsemppiä siihen, että omaisin sen verran itsekunnioitusta ja lähtisin itse siitä huolimatta vaikka haluaisin pitää toivoa yllä. Kiitos.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
10.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu kuinka kauan haluaa miettiä. Muutama viikko on OK mutta ei muutama vuosi.

Vierailija
2/7 |
10.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä se toinen jo tietää ettei halua joten parempi vaan laittaa lusikat jakoon ja mennä eteenpäin.

Koska kyllä ihminen oikeasti tietää haluaako se vaiko ei. Jos sanoo ettei tiedä tietää jo ettei oikeasti halua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
10.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tilan antaminen on yhtä kuin toisen odottaminen, niin kyllä, silloin se on itsensä kiduttamista. Jos itsekin pystyy ottamaan tauon tai minkä ikinä uuden kokeiluna ja ajatuksia selvittävänä juttuna, niin sillon voi olla hyötyä.

Vierailija
4/7 |
10.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis teitä on suhteessa kolme, koska joku ei ole halunnut puhua ongelmista? Kirjoituksesi oli niin kryptinen, ettei siitä saanut muuta selvää kuin sen, että puoliso(kaan) ei jaksa sinua enää eli se on loppu nyt.

Vierailija
5/7 |
10.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos näitä just tarvitsin, hän lähtee nyt sitten minun toimesta ettei tarvi pitkittää omaa kärsimystä. Mielummin voi jälkikäteen tulla sanomaan jos on jotain mielenpäällä. Luotto on kumminkin omalta osalta jo mennyt tämän johdosta joten miettisin vain että koska haluaa lähteä uudestaan. Vaikka nyt sattuukin niin kai se on sen arvoista lopulta, ja vaikkei siltä tunnu nyt niin olen vielä joskus omastakin mielestä arvokas ihminen ja toiminut oikein just tässä tilanteessa.

Ja ei, mielestäni aloitusviestistä ei voisi mitenkään tulkita että meitä olisi kolme. Mut joo ei ole.

Ap

Vierailija
6/7 |
10.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu vähän tilanteesta. Periaatteessa oman ajan ottaminen ja asioiden pohtiminen ei välttämättä ole huono asia.

Oletteko olleet pitkään yhdessä? Minkä ikäisiä olette?

Onko puolisosi mahdollisesti löytänyt toisen tai onko jotain muuta erityistä tapahtunut ennen hänen ilmoitustaan? Jos tämä on tilanne, tuskin haluaa enää yhteen vaan pelaa aikaa tai yrittää pehmittää iskua. Jos taas toinen vaikuttaa vilpittömältä, ja on muutenkin luonteeltaan hiljainen pohdiskelija tms, voisi oma tilan ja ajan antaminen olla hyvä asia.

Jos rakastat ja haluat vielä yrittää, odota.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
10.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kauan oot valmis antamaan aikaa toiselle?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän yksi