Aikuiset valittavat ruoasta, lapsille tuotiin poneja näytille
Iltiksessä uutisoitiin että pakolaisten lapsiperheille oli tuotu kirjaimellisesti sirkushuveja paikan päälle eli pellejä sekä poneja. Kiva juttu, vaan mitä maksaa tämäkin "sirkus"? Ja miksi eivät esim. tehneet itse päiväretkeä katsomaan noita, vaan huvit järkättiin paikanpäälle kuin jonnekin erityislasten päiväkotiin?
Kommentit (2)
No kyllä mekin järjestetään milloin mitäkin pieniä sirkushuveja omakotiyhdistyksen voimin (suomalaisille alueen asukkaille). Just jotain tuollaisia sirkushuveja. Niin aika vähän ne suomalaisia kiinnostaa. Kun on parempaakin tekemistä. Että emmä noista kateutta lähtis kehräämään.
Ja kyllä suomalainen laitosruoka voi myös olla todella ikävänmakuista. On kouluajoilta hyvin muistissa jotkin ruoat, jotka nostaa yhä yökkäysrefleksin. Puolittain siis ymmärrän nurinan Oulun Hiukkasvaarasta. Mutta enemmän pojat taitaa jotain muuta turhautumista nurista.
Ja suurin osa Oulunkin pakolaisista on sen sapuskan mielellään syönyt. Tietolähteestä riippuen 40-70 on protestoinut. Ja siellä on yli 300 tyyppiä. Sen sanon, että iltalehti oli kyllä videoon löytänyt tosi ärsyttävän tyypin, jolla kehno englanti. Onnistui välittämään tosi ylimielisen kuvan kaveri itsestään. Mä siis ymmärrän sen, että sapuska voi herättää tunteita, mutta se tyyppi oli kyllä asiaton. Pilaa muiden maineen samoin kuin se kkk-tyyppi pilaa suomalaisten maineen.
up