yli 5000 eronnut kirkosta syyskuussa
Kommentit (9)
Entäs miten paljon on muihin, kuten vapaakirkkoon yms. liittynyt ihmisiä?
[quote author="Vierailija" time="27.09.2015 klo 14:38"]
Entäs miten paljon on muihin, kuten vapaakirkkoon yms. liittynyt ihmisiä?
[/quote]
Otapa selvää ja tule kertomaan. Tuskin on kuitenkaan lähelläkään noita lukuja. Sekulaarisuus ja maallistuminen lisääntyy koko ajan.
[quote author="Vierailija" time="27.09.2015 klo 14:38"]Entäs miten paljon on muihin, kuten vapaakirkkoon yms. liittynyt ihmisiä?
[/quote]
No niitä ei lasketa. Pääasia on että luterilaisesta kirkosta eroaa porukka ja se irroitetaan valtiosta. Maahanmuuttajat osaltaan pienentävät kirkkoon kuulumisprosenttia jatkossa.
Hyvä. Kirkko irti valtiosta. Uskonnonopetus pois ja perheiden oman harkinnan alle.
[quote author="Vierailija" time="27.09.2015 klo 14:43"]Hyvä. Kirkko irti valtiosta. Uskonnonopetus pois ja perheiden oman harkinnan alle.
[/quote]
Ehdottomasti uskonnon opetus pois kouluista, koska on kallista opettaa jatkossa kolmea eri uskontoa +et:tä joka kunnassa. Näin säästyvät verorahat voisi laittaa vaikka tukiopetukseen.
[quote author="Vierailija" time="27.09.2015 klo 14:41"]
[quote author="Vierailija" time="27.09.2015 klo 14:38"]Entäs miten paljon on muihin, kuten vapaakirkkoon yms. liittynyt ihmisiä? [/quote] No niitä ei lasketa. Pääasia on että luterilaisesta kirkosta eroaa porukka ja se irroitetaan valtiosta. Maahanmuuttajat osaltaan pienentävät kirkkoon kuulumisprosenttia jatkossa.
[/quote]
Ei sillä ole oikeastaan mitään tekemistä valtion kanssa. Ainut hyvä puoli on jos pitää kiinni uskonvapaudesta ja kristittyjen oikeuksista.
Jostain on säästettävä. Ylestä ei voi erota. Kirkosta eroamalla 800€ säästö vuodessa
Ehkä jäävät odottamaan tulevaa moskeijaa?