Muita jotka ovat usein koko päivän yövaatteissa?
Hävettää tunnustaa, mutta olen usein vielä yövaatteissa kun mies tulee kotiin töistä viiden kieppeillä... Kieltämättä tunnen itseni luuseriksi ja nuhjuiseksi, mutta kun en vaan jaksa vaihtaa vaatteita. Vauva, kohta 4 kk, heräilee usein yöllä ja olen todella väsynyt. Yövaatteissa on kiva olla kotona (löysät housut ja t-paita tms.) ja esim nukkua itsekkin päikkärit.
Onneksi viikolla on yleensä pari päivää, jolloin käyn jossain ja siis meikkaan ja puen itseni. Aina niin tehdessäni tulee hyvä olo ja ajattelen, että täytyypä tehdä näin joka päivä. Mutta ei vaan tule tehtyä. Onhan se vähän kurjakin jättää vauva yksin siksi aikaa kun meikkaa ja laittautuu...
Kommentit (10)
jos olen pitkään yövaatteissa ja siksi kotonaollessakin vaihdan vaatteet viim. aamupalan jälkeen, samaten meikkaan edes hieman ja laitan hiukset.
mutta piristyisit itsekkin kun alkaisit käydä edes kerran päivässä pikku vaunulenkillä...
vauva kun ei välttämättä tosiaankaan tarvitse mitään ulkolenkkiä yms. Mulla kotona 2v ja 8kk ikäiset ja ei mitään mahista olla koko päivää yökkärissä, esikoinen vaatii ulkoilua väh. 2 kertaa päivässä. joten aamulla painun suihkuun ennen kuin mies lähtee töihin. Huomaan kyllä että mulla ainakin on paljon pirteämpi olo kun olen aamulla käynyt suihkussa ja laittanut hiukset, ei tartte miettiä miltä näyttää jos vaikka joiku tulee yhtäkkiä kylään tai lähen lasten kanssa kauppaan.
Sitten kun alkaa puisto- ja kerho- ja tarhaikä, et tosiaankaan voi notkua koko päivää pyjama päällä, vaikka olisit kipeä ja kuuluisit petiin. Joten nauti vielä kun voit.
Usein käymmekin vauvan kanssa lenkillä tms. ja silloin kyllä pyrin vähän katsomaan, miltä näytän, ja tietysti laitan vaatteet päälle. Ja muutaman kerran viikossa tapaan muita kotonaolevia äitejä joko meidän kotonamme tai heidän, ja silloin laittaudun. Mutta nyt, kun syksy on tullut ja ulos ei aina hutia mennä vaunuilemaan, saatan tosiaan olla koko päivän lötkövaatteissa.
Ainakin sitten kun lapsi on vanhempi, ei ole hyvä antaa esimerkkiä, että yövaatteissa roikutaan koko päivä. Paitsi jos ollaa sairaana.
voi " notkua koko päivän pyjama päällä" jos on kipeänä, vaikka lapset olisivatkin siinä iässä että pitäisi ulkoilla pari kertaa päivässä! Silloin selitetään lapsille, että tänään ei voida mennä ulos kun äiti on kipeä, ja koitetaan keksiä tekemistä kotona. Ja miten ne lapset vaatii sitä ulkonaoloa kaksi kertaa päivässä? Kyllä minä ainakin käyn puolitoistavuotiaani kanssa vaan kerran päivässä ulkona, puistossa, jossa ollaan pari-kolme tuntia kerrallaan.
ja ero 1,5-vuotiaaseen on vielä aika iso...
1,5-vuotias voi vielä kökkiäkin sisällä koko päivän monta päivää putkeen, nelivuotias ei.
tai siis eihän sitä vauvaa tarvitse yksin jättää, kyllähän hänelle voi puhella, laittaa leluja käteen jne. mutta kuitenkin, ei jotenkin maksa vaivaa... Käyn mieluummin vaikka keittämässä kahvia.