Irrotin itseni venäläisestä energiasta vuosia sitten, kyllä kannatti
Aloin irrottaa itseäni fossiilisista polttoaineista 10 v sitten. Vaihdoin talon lämmityksen maalämpöön. Se ei ollut silloin enää niin harvinaista, mutta silti kaikki tutut kyselivät että oliko kauhean kallista ja miten on toiminut.
Sitten vaihdoin auton bensasta kaasuautoksi ja tankkiin on mennyt sen jälkeen pelkkää biokaasua. Siitä ei ole paljon kyselyjä tullut, koska autosta ei näy päällepäin mitään. Minulla on yksi tankkausasema lähellä, joten omaan elämään ei ole muutos vaikuttanut siihenkään - paitsi että en ollut huomannut bensan hinnan nousua, ennen kuin hinta meni yli 2 euron ja siitä alettiin puhua joka paikassa.
Teen töitä kotona alalla joka vaatii paljon sähköä kesällä, joten asensin muutama vuosi takaperin aurinkopaneelit. Sähkölaskut katosi kesän ajalta aika sukkelaan. Voin sanoa, että paneelit on jo melkein maksaneet itsensä takaisin, kun sähkön hinta vain nousee.
Sähkösopimuksen olen jo 15 vuotta valinnut sen mukaan että ei ole tuontifossiilisia mukana. Hinta on ollut vähän halvinta mahdollista suolaisempi, mutta nousu ei ole ollut yhtä huimaa kuin perinteisillä markkinoilla.
Talossa on varaava takka, jolla lämmitykseen menevän sähkön saa pidettynä kurissa kylmimpinäkin päivinä. Puu tulee omalta tontilta, klapikone saa sähkön aurinkopaneeleista.
Ruuan olen ostanut paikallisesta ekopiiristä niin pitkälle kuin mahdollista, eli vilja, munat ja liha tulee luomutuottajilta jotka eivät käytä fossiilisia lannoitteita ja kuljetusmatkat on lyhyet. Kun ostaa suoraan tuottajilta, pienempikin hinnan nosto tuntuu nopeasti tuottajien katteessa eli ei näy minun kukkarossani juurikaan.
Nyt kun tämä kevät tuli niin täytyy sanoa että omassa elämässä ei tunnu kovin paljon nämä Venäjä-pakotteet. Joo, biokaasun kysyntä on vähän noussut, mutta sen jakelua aiotaan myös tehostaa.
Tein kaiken puoliksi ympäristösyistä ja puoliksi siksi, että ahdisti olla riippuvainen jostain minkä saanti loppuu kuin seinään, jos poliittisesti epävakaa naapuri niin päättää. Jännä juttu, mutta jälkimmäisestä syystä ei viitsinyt oikein missään äänen puhua. Jos siitä avasi suunsa, sai äkkiä kuulla olevansa vainoharhainen puuhasteleva hihhuli.
En tiedä mikä pointti tässä oli, mutta en koe mitään oikeassa olemisen riemua kuitenkaan. Ehkä se, että jokaisella keskituloisella on jo aika paljon mahdollisuuksia lopettaa oma riippuvuus Venäjän öljystä jos huvittaa. Useammalle vuodelle jaettuna paljon saa kotitalousvähennyksinä takaisinkin.