Pelkään etten pysty saamaan lapsia!
Moikka!
Eli ongelmahan on nyt tässä. Musta tuntuu tai mua pelottaa etten pysty saamaan lapsia.
Vajaa pari vuotta sitten jätin hormonaalisen ehkäisyn pois. Melkein kaikkea kokeilin ja mikään ei sopinut, loppujen lopuksi vaan turhauduin ja sanoin miehelle että jos haluaa harrastaa seksiä eikä halua lapsia niin ehkäisy on hänen vastuullaan. Mies päätti että häntä ei haittaa vaikka se lapsi sieltä tulisikin, mutta sovittiin että seurailen oviksen tuloa (esim. Kuukautiskierron ja omien tuntemuksien mukaan) ja kerron siitä hänelle jolloin ei ainakaan tule sisään.
No, systeemi toimi vähän yli vuoden tosi hyvin, en tullut raskaaksi, vaikken edes kovin tarkka ollut. Nyt menimme naimisiin viime keväänä ja sen jälkeen päätimme alkaa ihan oikeasti yrittämään, eli varsinkin oviksen aikaan seksiä on ollut paljon ja usein. Ja vieläkään ei mitään kuulu.
Tuntuu jo niin epätoivoiselta, joka kuukausi alkaa joko menkat tai saan negan. Fiilis on kun olisin epäonnistunut naisena ja nyt miestäkin selkeästi on ruvennut harmittamaan. :(
Löytyykö teiltä jotain vinkkejä jolla voisin vielä lisää tarkentaa oviksen aikaa tai muuta? Ruokavalio, mitä tahansa? Ovistikkuja oon käyttänyt pari kuukautta ja seksiä on ainakin joka kolmas päivä, yleensä joka toinen.
Vai lähenkö nyt vaan varailemaan lääkäriaikaa jotta voin selvittää mikä mussa on vikana? Harmittaa niin älyttömästi, ajattelin keväällä että tähän aikaan mulla ois jo pinnasänky koottuna ja sairaalakassi eteisessä..
Kommentit (8)
On vallankäyttöä määritellä ehkäisy siten että minä en aio ehkäistä, ehkäisy on sinun vastuullasi jos et halua lapsia.
Nainen joka tekee näin miehelle, tekee väärin.
Näin ohiksena.
Käy lääkärissä, jos jokin ongelma on ja et selvitä sitä nyt niin sinua harmittaa myöhemmin että aikaa on valunnut hukkaan.
Jotenkin vaan toi lääkärissä käyminen hirvittää, en tiedä miksi. Mä en haluais myöntää että 23-vuotiaana mulla on ongelmia lapsensaannissa, jokaisella suvun naisella on paljon lapsia ja kaikki saaneet ne nuorena. Eihän kukaan mua arvostelis mutta ongelmasta tulee todellinen kun lääkäriin meen.
Itku tässä tulee, jotkut saa vauvoja vahingossa ja meille ei sitä tule vaikka kaikki ois valmiina ja suunniteltu :/
No tuo stressaaminen ei ainakaan auta asiaa.
No kyllä on vallankäyttöä sekin jos naisen pitäisi käyttää hormonaalista ehkäisyä vaan koska mies niin haluaa jos ehkäisymuoto ei sovi. Mä kävin läpi kolme erilaista pillerimerkkiä, kapselin, laastarin ja renkaan. Kierukkaa en uskaltanut kun pelkäsin laittamista.
Jokainen hormonaalinen aiheutti mulle ihan järjettömän depiksen, seksihalut katosivat täysin ja atooppinen ihottuma paheni. Kapselissa ja pillereissä en pystynyt edes seksiä harrastamaan, limakalvot olivat niin kuivat että vaikka liukkaria käytti kuinka niin jostain hiersi ja sain haavoja jotka vuosivat verta. Tossa sitten mukaan hiivatulehdukset sun muut kun paikat koko ajan kuivana kuin sahara. Joten ei, en kokenut että olin itsekäs eikä kokenut mieskään. Oli vain onnellinen kun viimein mä voin hyvin. Ois hän voinut käyttää kondomia :)
- Ap
Stressaamaan rupesin vasta tän kierron aikana kun ovistikutkaan eivät parantaneet asiaa. Ja tiedän ettei stressaaminen auta, nyt en vaan voi sille mitään.
- Ap
No käy perustarkastuksessa gynellä, ja ohimennen kysy, mitä mieltä on.
Toinen inseminaatio toi plussan tänne! Pcos kyseessä. Tiedän niin sun tunteen! Käy lääkärissä.