Lapsen tottelemattomuus
kyseessä ei ole oma lapsi,kyselen ystävän puolesta neuvoja.
8-vuotias tyttö ei tottele. Hänet on ilmeisesti kasvatettu niin että " kaikkea saa tehdä,jos ei jää kiinni" tyylillä. Kun aikuinen huomauttaa asiasta kielletty käytös loppuu,mutta jatkuu samantien kuin aikuiselta silmä välttää. On yritetty keskustella ja selittää asioita,mutta mikään ei tunnu menevän jakeluun. Pienestä asti esim. karkaillu kotoa ja toiminut omanpään mukaan..Tottelemattomuus siis muuallakin ongelma kuin vaan kotona.
Mitä tällaisessa tilanteessa voi tehdä? Jotta tyttö oppisi kuuntelemaan ja tottelemaan?
Kommentit (12)
Uskon että puhyt nyt ihan omasta lapsestasi
Onko lapsen vanhemmilla yhtenäinen kasvatustyyli? Tiedän samankaltaisen tapauksen missä äiti kasvattaa lasta hyvin johdonmukaisesti, asettaa rajoja ym. Ja isä taas antaa kaikessa periksi, passaa, tekee miten lapsi haluaa. Tuloksena on että lapsi sanelee säännöt ja äidinkin on pakko joustaa koska ei yksinkertaisesti jaksa koko ajan tapella lapsen kanssa. Tämä lapsi myös karkailee ja tekee mitä haluaa - koska isä on antanut ymmärtää että kaiken voi tehdä niinkuin itse haluaa.
Jos se on kaverin lapsi, niin mitä asia sinulle kuuluu?
Koska lupasin auttaa häntä,mutta kaipaisin muidenkin mielipiteitä :)
Lapselle täytyy selittää että täällä on tälläiset säännöt ja isällä on erisäännöt. Antaa kiukutella mutta periksi ei pidä antaa ja kiukuttelu loppuu kun tietää että ei oo mitään hyötyä.
[quote author="Vierailija" time="19.09.2015 klo 15:56"]
Koska lupasin auttaa häntä,mutta kaipaisin muidenkin mielipiteitä :)
[/quote]
Kerrot että niittää satonsa ihan itse. Joillekin on vaikeaa sanoa lapselle "EI", vaikka se olisi syöksymässä kaivoon.
On tervetullut kun käytös normalisoituu.
Miksi pitäisi olla noin ilkeä? Jos ihminen on itse hukassa niin kai häntä voi auttaa.. Lähinnä samojen ongelmien kanssa kamppailevia vanhempia ja heidän keinojaan olisi kiva kuulla..
Vaikee sanoo mitä tehtävissä. Tällaiset asiat laitetaan jakeluun kun lapsi on 2v-- joten sitähän tässä niitetään nyt sitten.
Perheneuvolaan yhteys.
'