Mikä on mielestänne tarpeeksi liikuntaa? Mulla on tainnut kadota suhteellisuudentaju...
Aloitin vuosi sitten juoksuharrastuksen. Alussa kävin kolme kertaa viikossa juoksemassa puolen tunnin lenkin.
Äsken tulin lenkiltä ja mies alkoi varovasti ehdotella juoksumäärien vähentämistä. Sain ensin raivarin, että haluaako hän mut vaan nyrkin ja hellan väliin himaan, kunnes tajusin, että ehkä mä sittenkin juoksen liikaa... Mutkun tuntuu, ettei mikään ole tarpeeksi.
Mikä teistä olisi LIIKAA juoksemista? Entä mikä sopivasti?
Auttakaa mua löytämään kohtuus.
Kommentit (9)
Kriteerinä ehkä myös se, että muu elämä kärsii sinun juoksujesi takia ja että suunnittelet perheen ja omat menosi sen mukaan, että pääset varmasti juoksemaan.
Siis 4-5 krt/vko, n. tunti kerralla (3, ymmärrän toki, että polvivaivojen takia oli järkevää lopettaa juokseminen). Jos se siitä rupeaa menemään paljon yli, tai jos sen lisäksi urheilet vielä useamman kerran viikossa jotain muuta lajia, miehesi on ehkä oikeassa. Tämä siis ap:lle.
t: 2
Luin jotain liikuntasuosituksia joskus ja näin muistelen siinä sanotun. Mutta lepopäivä/-iä pitää olla.
Vierailija:
Kriteerinä ehkä myös se, että muu elämä kärsii sinun juoksujesi takia ja että suunnittelet perheen ja omat menosi sen mukaan, että pääset varmasti juoksemaan.
Kyllä mä suunnittelen aika paljon elämäni lenkkien mukaan. Mieheni juoksee myös ja ymmärtää mua hyvin tässä suhteessa. Välillä tilataan MLL:n hoitaja ihan vain siksi, että päästään lenkille yhdessä.
Viime viikon juoksupäiväkirja:
Ma aamulla 40 min, illalla 65 min
Ti aamulla 40 min
Ke aamulla 40 min
To oli lapsi kipeä, en juossut
Pe illalla 90 min
La aamulla 50 min, illalla 40 min
Su miehen kanssa 90 min
ja tänään aamulla 40 min, ja äsken 60 min
Onkohan tää liikaa? Ainakaan vielä ei ole paikat valitelleet.
ap
josta jokainen tajuaa, että juokset aivan liikaa, kertoo siitä, että sinulla on ongelma. Olen ollut joskus samassa tilanteessa, tiedän mistä puhun. Toki on hienoa, että pidät kunnostasi huolta, mutta sinulla on jo selkeä riippuvuus. Liikunnan tuoma hyvä olo taitaa kestää vain hetken lenkin jälkeen ja sitten alkaa jo kaihertaa, että pitäisi mennä uudestaan, eikö? Mitenkäs syömispuoli, oletko tosi tarkka kaikesta, mitä pistät suuhusi? Eikai sinulla ole anoreksia?
Vierailija:
Liikunnan tuoma hyvä olo taitaa kestää vain hetken lenkin jälkeen ja sitten alkaa jo kaihertaa, että pitäisi mennä uudestaan, eikö? Mitenkäs syömispuoli, oletko tosi tarkka kaikesta, mitä pistät suuhusi? Eikai sinulla ole anoreksia?
Kun käyn aamulla lenkillä, suunnittelen jo illan juoksemista. Ja kun tulen lenkiltä, mietin, että ois pitänyt olla kauemmin. Harmittaa, kun lapsi on kipeänä, enkä pääsekään ulos, tai jos jostain muusta syystä menee suunnitelmat mönkään.
Syömisistä en oo kauhean tarkka, toki mietin lasken, että miten kandee syödä, että jaksan juosta.
No, pitää kai jättää ainakin toinen lenkki pois... Tai jotain.
ap
ja 40 minuutin lenkki oli mielestäni lyhyt, 60 min. suht ok ja vain jos jaksoin/ehdin painella pitkin maita ja mantuja yli tunnin, olin tyytyväinen. Se oli kyllä vähän jo liikaa, alkoi polvet pragata. Nykyään aikaa käydä salilla kahdesti viikossa ja oi kun tunnen olevani urheilullinen. =) Kaikki on suhteellista!