Miksi haluan miellyttää niitä jotka eivät minusta välitä?
Usein mielessäni ajattelen ihmisiä, jotka ovat jollain tavalla tehneet vaikutuksen minuun, mutta ovat suhtautuneet minuun välinpitämättömästi. Minulla on jokin ihmeellinen tarve tehdä heihin jollain tavalla vaikutus. En välttämättä näe näitä ihmisiä enää, mutta mielessäni käyn keskusteluja, joissa haluan tehdä heihin vaikutuksen. Järkikin sanoo, että on järjetöntä yrittää tehdä vaikutusta niihin, jotka eivät sinusta edes välitä, mutta miksi se tarve on olemassa ja kuinka siitä pääsee eroon?
Kommentit (2)
Ehkä ei ole saanut ilmaistuksi omaa kiinnostavuuttaan silloin, kun on ollut tekemisissä, ja jää häiritsemään. Se ihminen olisi ollut "tyyppiseni", mutta hän ei tiedä sitä, joten tarve hyväksyntään ja yhteyteen jäi täyttämättä.
Mielenkiintoinen kysymys! Mulla myös on tuollaista. Saatan myös miettiä, että mitähän se yksi siisti tyyppi sanoisi mun elämänvalinnasta, vaikka en edes näkisi enää.