Pyykinpesuaine ja vauvanvaatteet
Olen pessyt vauvanvaatteet hajusteettomilla pesuaineilla. Uskaltaako/kannattaako ostaa käytettynä vaatteita, jotka on pesty hajustetuilla pesuaineilla? Mitä haittaa siitä on? Ajattelin tuulettaa vaatteet ja pestä hajustamattomalla pesuaineella. Kaikki pesen 60, paitsi ulkovaatteet, joita suositellaan pestäväksi kylmemmässä lämpötilassa.
Voiko siis tuosta olla haittaa kun niitä vaatteita on joskus pestu hajustetuilla pyykinpesuaineilla?
Kommentit (5)
En ostaisi jos vaatteet selvästi haisee pesuaineelta/huuhteluaineelta. En voi sietää moniakaan hajusteita tai pesuaineiden väri- ja lisäaineita vaan saan itse ihottumaa, päänsärkyä ja allergista nuhaa. En altistaisi myöskään avutonta vauvaani moiselle kemikaalikuormalle.
Tuulettaisin pari päivää, liottaisin laimeassa etikkavedessä ja pesisin hajusteettomalla aineella. Pitoisuudet sen jälkeen on mitättömän pieniä
Kiitos vastauksista. Tuntuu aika hurjalta että vaatteisiin jäisi hajustetusta pesuaineista jäämiä jos siis ne pesee itse vielä ennen käyttöönottoa. Onko siis todella niin että pesusta ja runsaasta huuhtelusta huolimatta pesuainejäämiä vaatteisiin jää?
Vierailija kirjoitti:
Kiitos vastauksista. Tuntuu aika hurjalta että vaatteisiin jäisi hajustetusta pesuaineista jäämiä jos siis ne pesee itse vielä ennen käyttöönottoa. Onko siis todella niin että pesusta ja runsaasta huuhtelusta huolimatta pesuainejäämiä vaatteisiin jää?
Olen ostanut kirpparilta paljon vauvanvaatteita ja osa on selvästi pesty hajustetuilla aineilla mutta haju on kyllä lähtenyt kotona pesussa hajusteettomilla aineilla pestessä eikö ole tullut iho-oireita lapselle, että hajusta ainakin pääsee eroon. Aina voi tietysti pestä parikin kertaa ennen käyttöön ottoa jos epäilyttää kemikaalijäämät. Useimmat vanhemmat kyllä käyttää hajusteettomia pesuaineita. Itsellä ainoa poikkeus on että käytän joskus comfort purea joka on hypoallergeeninen ja mieto, jos seassa on omia vaatteita ja joskus pyykkietikkaa, mutta silloin vain hyvin pieniä määriä. Huuhteluaineella ei toinna muutenkaan löträtä.
Vanishiakin saa onneksi nykyään hajusteettomana. Se on ollut ainoa hajustettu tuote mutta pakko ollut käyttää pahimpiin kakka- ja ruokatahroihin.
Itse en ostaisi vaatteita, jotka on pesty jollain kukkaispommipesuaineella. Sitä hajua ei saa kirveelläkään lähtemään