Kauanko kestäisi kerrata unohdettu ruotsin kieli?
Kirjoitin joskus reilu parikymmentä vuotta sitten ruotsista E:n, mutta en ole sittemmin ruotsia tarvinnut. Nyt muistan lähinnä enää kuinka tilata kahvin kahvilassa. Kauanko kestäisi kerrata kieli ja mikä olisi paras keino harjoitella? Tosin en nytkään tiedä mihinkä hirveästi käyttäisin ruotsia, mutta tuntuu vähän haaskaukselta opetella vuosikausia kieltä ja sitten olla käyttämättä sitä...
Kommentit (8)
Olet kielellisesti lahjakas, ja ruotsi on helppo kieli, kolmessa kuukaudessa saat ihan välttävän kielitaidon.
Ottaisin pari lukion oppikirjaa oheen ja alkaisin katsoa telkasta pakkoruotsinkielisiä ohjelmia. Helppo nakki, lätt korv.
Tarinasi on kuin minun elämästäni. Ymmärrän aika hyvin ruotsia, kun kuulen sitä vaikka radiosta, mutta jos töissä joku asiakas puhuu minulle ruotsiksi, niin en oikein osaa vastata.
Vierailija kirjoitti:
Olet kielellisesti lahjakas, ja ruotsi on helppo kieli, kolmessa kuukaudessa saat ihan välttävän kielitaidon.
Ottaisin pari lukion oppikirjaa oheen ja alkaisin katsoa telkasta pakkoruotsinkielisiä ohjelmia. Helppo nakki, lätt korv.
Joo, olen tosiaan hyvä kielissä, mutta kun sitä ei käytä niin unohtuu. Jos se noin nopeasti tosiaan palautuisi muistiin voisin hyvinkin opetella. Ihan hirveästi en ole valmis uhraamaan aikaa uudelleen opettelulle kun ei pahemmin ruotsille nytkään ole käyttöä... Ehkä tuosta opiskelusta saisi kuitenkin inspiraatiota tehdä vaikka jokin pidempi Ruotsin reissu.
AP
Sinulle AP voisi hyvinkin sopia ruotsin keskustelukerho, jos sellaisen löytäisit paikkakunnaltasi.
Kokeilepa ensi alkuun vaikka Duolingoa.
Kielen kertaaminen on helppoa tv-sarjojen avulla. Katsele vaikka ruotsalaisia dekkarisarjoja ilman tekstitystä. Aika nopeasti etenee niin, että seuraa puhetta eikä edes muista että tekstit puuttuvat.
Luen ruotsalaisia lehtiä ja kirjoja. On kiva lukea kirjoja alkuperäiskielellä.
Ruotsissa käydessä puhun aina ruotsia, en suostu puhumaan englantia.
Työssä ruotsinkieliset asiakkaat suhtautuvat aina positiivisemmin, kun heille puhuu heidän omaa kieltään. Olisi noloa puhua englantia.
Kan du knulla mej arse?