Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vanhemmat, mitä asioita toivoisitte, että käsittelisimme vanhempainillassa?

Vierailija
01.09.2015 |

Päiväkodin vanhempainilta tulossa ja vinkkejä otetaan vastaan. 

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
01.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ekan lapsen kohdalla: mitä tärkeää varata pkhon. Esim fleece ja sadevaatteet aina, parit vaihtovaatteet, jumppavaatteet, tossut. Nimikointi.
Mitä tämänikäiset tekee/ mistä on kiinnostuneita. Päiväkodin arkea. Mikä nyt ajankohtaista.
Tiedotteet yleisimmistä lastenriesoista kuten kihomadot, täit, vatsatauti, silmätulehdus ja rokot (vaikka taulukkomuotoon: kauan itää, oireet,miten hoidetaan, varotoimet, kauan pitää olla poissa hoidosta).
Yleistä keskustelua vähän kaikesta

Vierailija
2/8 |
01.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi meillä ei ollut. Meillä oli lasten ja vanhempien pihatalkoita ja kerran oli sellanen kierrätys perhetouhu tai kilpailu. Samalla juteltiin. Oli mukavaa.
Koulussa ehtii vanhempieniltoja

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
01.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta päiväkodin vanhempainillat ovat erittäin pitkästyttäviä. Kerrataan ne samat asiat joista on jo aiemmin puhuttu/infottu ja sitten pitkitetään touhua jollain sääntöjen tai kasvatusvinkkien laatimisella.

Toivoisin tosiaan joitan sellaista aihetta/asiaa, joka ei ole jokaisena vuonna aivan sama. Edellsien mainitsemat pihatalkoot tuntuvat kiinnostavilta.

Vierailija
4/8 |
01.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aamuisin käsienpesu kun tarhaan tullaan!!.
Vituttaa kun jotkut ei tätä noudata.

Vierailija
5/8 |
01.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä vanhempainilta on lyhyt. Kaikki tiedotettava asia lyhyesti 5 minuutissa kerättynä paperille, jonka voi ottaa kotiin. Tämän jälkeen voidaan keskustella uusien lelujen, paperin yms tarpeesta ja siitä, haluavatko/voivatko vanhemmat auttaa. Lopuksi esitellään vuoden toimintasuunnitelma ja annetaan lapsille ääni, eli kerrotaan mitä mieltä he ovat olleet päiväkodista/päiväkodin ruoasta/toimintasuunnitelmasta. Koko juttuun aikaa 30-45 minuuttia.

Vierailija
6/8 |
01.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä aikanaan toivoin, että saman ryhmän vanhempia tutustutettaisiin toisiinsa, koska olimme muuttaneet muualta emmekä tunteneet ketään. Eli lapsiryhmän vanhemmat menevät sen oman ryhmänsä tiloihin ja sitten keskustellaan juuri siitä ryhmästä missä lapsi on. Kerrotaan miten on syksy lähtenyt käyntiin, mitä ajatuksia hoitajilla on ja mikä on päivärytmi ja miten lasten hyvinvointia tuetaan. Siis sellaisia aivan arkipäiväisiä asioita. Jokainen vanhempi voisi halutessaan kertoa omasta lapsestaan ja oman lapsensa persoonasta sekä siitä, miten lapsella on hoito sujunut. Se olisi ollut järkevää ja mielenkiintoista.

Mut sen sijaan me kaikki mentiin jonnekin jumppasaliin ja meitä alettiin sormi pystyssä opettamaan vanhemmuudessa. Omat lapset oli olleet siihen asti kotihoidossa ja koin tuollaisen törkeän aliarivoinnin tosi ärsyttävänä. Ne vanhemmat, jotka vanhempainiltaan tulevat, kuitenkin ovat niitä joilla on aivot päässä ja joiden lapset on hyvin hoidettuja. Mulle tuli mieleen että päiväkodin vanhempainilta oli hoitajille pakkopullaa, jossa päästiin helpommalla kun meille jaettiin pienryhmissä sellaisia tehtäviä, kuin että millainen vanhempi olet, tässä, ympyröi sanat. Minä tulin sinne oppimaan päiväkodista, en jonkun täysin vieraan ihmisen (jota en koskaan nähnyt sen jälkeen koska hänen lapsensa oli toisessa ryhmässä) tuntemuksia siitä, että oonkohan mää nyt liikaa kaverivanhempi vai enkö mää oo. Ajanhukkaa meille kaikille ja tosi kiusallista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
01.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="01.09.2015 klo 06:05"]

Ekan lapsen kohdalla: mitä tärkeää varata pkhon. Esim fleece ja sadevaatteet aina, parit vaihtovaatteet, jumppavaatteet, tossut. Nimikointi. Mitä tämänikäiset tekee/ mistä on kiinnostuneita. Päiväkodin arkea. Mikä nyt ajankohtaista. Tiedotteet yleisimmistä lastenriesoista kuten kihomadot, täit, vatsatauti, silmätulehdus ja rokot (vaikka taulukkomuotoon: kauan itää, oireet,miten hoidetaan, varotoimet, kauan pitää olla poissa hoidosta). Yleistä keskustelua vähän kaikesta

[/quote]

Tuon lihavoidun voisitte oikeasti sanoa ihan suoraan ja ymmärrettävästi, että myös maailman napa -vanhemmat ymmärtävät, että sääntö koskee heitäkin. Ja jos yhdellä on herkästi tarttuva tauti, ei tuoda sitä toistakaan lasta hoitoon, kun ei ole "vielä" sairas (mutta tartuttaa jo muita). Eikä ole hoidon tarvettakaan, kun sairastunutta lasta jo hoidetaan kotona.

Vierailija
8/8 |
01.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän päiväkodin vanhempainillassa puhuttiin siitä, miten päiväkodin aikuiset tukevat lasten sosiaalisia suhteita ja ohjaavat tarvittaessa, ettei kukaan jää yksin. Minusta se oli hyvä asia ja luo pohjaa kaverien huomioon ottamiseen myös koulussa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi seitsemän