Halvimmat vauvanruuat,mistä?
Mistä kaupasta saa halvimmat vauvanruuat (+8kk)? Kaveri asuu Virossa ja sano et Virossa on paljon kalliimmat ruuat,kuin Suomessa. (En tiiä mistä on moista kuullu). Anyway, pyys mua tuomaan seuraavalla kerralla vauvanruokaa kun meen Viroon. En jaksais mennä kauppoihin vertailemaan vauvanruokien hintoja. Osaako joku mua hjelppaa? =)
Kommentit (12)
Omasta pakastimesta.
Lihasoseita. Kasviksia. Makaronia ja hiutaleita kuivakaapista.
Itse kun tekee erilaisista kasviksista ja lihasta karkeita soseita isomman satsin kerralla ja pakastaa annoksissa niin saa halvimmalla ja on myös terveellisin vaihtoehto vauvalle. Miksi vauvan pitäisi syödä eineksiä, jos muu perhe syö itse tehtyä kotiruokaa?
Isoissa marketeissa (esim. citymarket) on jatkuvasti jotain tarjouksia, käy sieltä ostamassa. Yleensä parin purkin pakkaukset ovat edullisempia. Joku mainitsi Semperin, mutta kyllä välillä ihan perus Piltti on myös tarjouksessa. Totta, että Virossa lastenruokapurkit ovat aika kalliita, muistaisin yhden purkin maksaneen 2-3 euroa, jonka täältä Suomen puolelta saa eurolla. Lisäksi hedelmäsoseet ovat Virossa todellisia sokeripommia, kun Suomessa sokeria ei mihinään omenasoseeseen käsittääkseni lisätä.
[quote author="Vierailija" time="29.08.2015 klo 22:18"]Itse kun tekee erilaisista kasviksista ja lihasta karkeita soseita isomman satsin kerralla ja pakastaa annoksissa niin saa halvimmalla ja on myös terveellisin vaihtoehto vauvalle. Miksi vauvan pitäisi syödä eineksiä, jos muu perhe syö itse tehtyä kotiruokaa?
[/quote]
Näin just. Vain tyhmät ostavat purkkeja.
Kyllä hän tekee itsekin ruokaa vauvalle, mutta jostain syystä hän halusi,että vien valmisruokaa vauvalle. Joten ihan turhaa kirjottelette tänne,et kannattaa itse tehdä, terveellisempää jne. Odotin/odotan vastauksia, mistä kaupasta saa halvinta valmisruokaa! =)
Itse me ollaan tehty. En tue kaupallista paskaa