Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Endometrioosi ja vauvakuume

23.08.2015 |

Heippa! Täällä 20-vuotias nuori vauvakuumeilija, jolla todettiin endometrioosi viikko sitten. 1,5v jätettiin mieheni kanssa ehkäisy pois, eikä vauvaa ole kuulunut. En enää niin paljon ihmettelekkään sitä, sillä endometrioosi voi estää raskautumisen. Vaikka endo todettiin vasta n. viikko sitten, tajusin, että oon sitä sairastanut kauemminkin. N. Kahden vuoden ajan (kun lopetin hormonaalisen ehkäisyn käyttämisen 2 vuotta sitten) on ollut järkyttävät menkkakivut ja todella runsaat vuodot. Ne on estänyt töihin lähdön jne. 2000mg särkylääkettäkään ei koskaan auttanut.

Niin ja en voi tosiaan käyttää hormonaalista ehkäisyä, kun on niin paha aurallinen migreeni.

Oisko täällä saman asian kanssa painivia? Kertoisitteko omia kokemuksia?
Oletteko helposti raskautuneet ja jos olette, niin miten oireilette?
Onko endo levinnyt nopeasti?
Vinkkejä?

Kommentit (1)

1/1 |
24.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!

 

Endometrioosidiagnoosi vahvistetaan usein tähystysleikkauksella. Itseltäni todettiin (19-vuotiaana) taaksepäin kallistunut kohtu ja sen takia varauduttiin isompaankin leikkaukseen. Onneksi kohtua eikä muitakaan elimiä ei tarvinnut poistaa, vaan kiinnikkeet saatiin leikattua pois. Munanjohtimessa oli kiinnikkeitä, mutta muuten vaikutti kaikki toimivalta. Sain leikkauksen jälkeen 3,kk hormonikuurin (keinotekoiset vaihdevuodet), jonka jälkeen ei aloitettu ehkäisyä. Tulin raskaaksi toisesta kierrosta ja lapsi syntyi täysiaikaisena ja terveenä.

Omasta kokemuksestani voin siis suositella tällaista hoitoyhdistelmää. Itselläni munasarjat ovat vahingoittumattomat. Raskauden jälkeen parhaaksi hoidoksi on osoittautunut hormonikierukka.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla