Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jaah, miehen mielestä perhevalmennus oli bullshittiä

Vierailija
18.08.2015 |

Oltiin neuvolan järjestämässä valmennuksessa, joka käsitteli vauva-arkea ja isän osuutta lapsenhoidossa ja imetyksen tukemisessa ja niin edelleen. Kysyin kotimatkalla mieheltä mitä hän tykkäsi, nauroi vaan ja sanoi sen olleen ihan paskapuhetta, että haluaisi nähdä kun joku käytännössä soveltaa kaikkia niitä neuvoja. Kieltämättä loukkaannuin aika paljonkin enkä halunnut jatkaa keskustelua siitä aiheesta, koska mielestäni ne neuvot oli aika hyviä eivätkä todellakaan mitenkään yliampuvia. Ihan perusjuttuja, että kannattaa varautua siihen että pari ekaa viikkoa äiti ei jaksa/pysty tehdä mitään ylimääräistä ja esim. kauppareissut ja isompi siivoaminen jää miehelle, isän kannustus auttaa imetyksen onnistumisessa, miten voi alusta asti luoda suhdetta vauvaan mm. nukuttamalla vauvaa paljaalla rinnalla jne.

Loukkaannuinko ihan turhasta, vai onko tuo muidenkin mielestä vähän huolestuttavaa? Tähän asti mies on ollut tosi innokas ja tukena raskaudessa, takana pitkä parisuhde ja niin edelleen :( 

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
18.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitkälti miehesi onkin oikeassa, samanlaista soopaa kuin parisuhdeterapia.

Vierailija
2/10 |
18.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehelle tuli luultavasti ohimenevä ahdistus lisääntyvästä työmäärästä? Ajatellut tähän asti vain kivoja asioita ja sitten joku sanookin päin naamaa, että valvomaan yöt ja passaamaan vaimoa päivät. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
18.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos mies ei pärjää taakkansa kanssa, niin siivooja on varmasti ok. Hänen kustantamanaan. Se helpottaa kaikkia.

Vierailija
4/10 |
18.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="18.08.2015 klo 23:48"]

Pitkälti miehesi onkin oikeassa, samanlaista soopaa kuin parisuhdeterapia.

[/quote]

En tiedä millaista parisuhdeterapia on kun en ole koskaan ollut, mutta minusta tuo oli oikeasti hyvä, oli puolivuotiaan vauvan vanhemmat kertomassa elämänmuutoksesta ja sitten terkkarit neuvoivat tosi käytännönläheisiä pikkujuttuja erityisesti isejä silmälläpitäen. Olisin ymmärtänyt, jos se olisi miehen mielestä ollut vaikka tylsää tai jotakin, mutta kuulemma turhaa ja vaikea uskoa että niitä toteutettaisiin käytännössä... :/

-ap

Vierailija
5/10 |
18.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

No olisitte keskustelleet asiasta kunnolla...

Vierailija
6/10 |
19.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siitä saa insestisyytteen  jos mies   nukuttaa vauvaa paljalla rinnallaan. 

Tosi on,  että näin on käynyt :(  Erään kunnan sekopää  neuvolapsykologi   passitti  perheen    tutkimuksiin,  ja  lapset    tilapäisesti huostaanotettin. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
19.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

No sun mies on just sellainen, joka ei osaa hahmottaa asioita puheen perusteella. Eli vasta sitten tositilanteessa tajuaa mistä on kyse jos silloinkaan. Miehet ovat tottuneet olemaan kaiken keskipiste ja että naiset palvelevat heitä, joten eivät he täysin tajua että nyt on tulossa taloon uusi kingi, jonka tarpeet menevät miehen edelle. Voi olla rankka kokemus...

 

Vierailija
8/10 |
19.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Bullshittiähän se olikin. Meillä mies oli innoissaan, mä taas koin sen tosi typeränä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
19.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä yritetään lasta ja voin hyvin kuvitella, että mieheni olisi samaa mieltä sinun miehesi kanssa ko. asioista (enkä tarkoita, että asian suinkaan pitäisi olla näin vaan sinulla on oikeus odottaa miehesi osallistumista). Kokemusta on, kun ukko haluaa tehdä asiat omalla tavallaan ja on aivan pihalla, kun todellisuus tulee vastaan. Suuttuu vielä päälle, kun asiat eivät mene kuten hän on kuvitellut (tietämättä sen paremmin). En juurikaan odota, että saisin mieheltäni oma-aloitteista apua tai kiinnostusta raskauteen, synnytykseen tai lapsen/kodin hoitoon. Joku varmasti ihmettelee miksi ihmeessä lisäännyn tällaisessa tilanteessa, mutta sanotaanko näin että olen sen ikäinen, että en voi enää odottaa prinssi urheaa.

Vierailija
10/10 |
19.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo joo. Yksinäisenä äitinä kävin kaupassa, laitoin ruokaa ja siivosin heti sairaalasta tultuani. En tuohon kuollut, en.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi neljä