Millainen on "perusnätti"?
Kun joskus kuulee jonkun kuvailevan itseään jotenkin vähättelevästi tuolla termillä.
Kommentit (26)
Vierailija kirjoitti:
Meikitön pikkurintainen kirjaston täti.
uuh, tulin jo
No se on tietenkin ruma lieventäen sitä rumuuttaan.
Sellainen aika kaunis, naiselliset piirteet, kaikki piirteet eivät aivan "täydellisiä", muttei missään mielessä rumakaan tai kovin persoonallisen näköinen (koska on perus-). Voi olla piirteiltään aika kauniskin, mutta vaikka haaleat ripset ja kulmat (kuten mulla ja pidän itseäni perusnättinä ilman meikkiä).
Ei mitään epäselvää, ja voi sisältää myös mielen, katsojasta riippuen.
Sopusuhtaiset piirteet, terve keho, ei kaunotar. Näyttää ihmiseltä melkein heti herättyään.
Kivat tissit, timmi peba, ei häiritsevä naama, ei shokkivärjätty tukka, ei ylipainoa ja normaali pituus.
Niin minä tuon ymmärrän. Sellainen namu, mutta ei mikään ikuisesti mieleen jäävä. Tarkoittaa mielestäni eri asiaa kuin tavallinen. Jakauma suomessa menisi jotenkin; luolaturska (15%), aika karsee (15%), normaali möykky (50%), pantava (10%), perusnätti (5%), nätti (2%), kaunis (2%), kissa (0.9%), olen sanaton luokan ilmestys (0.1%).
Varmaan suht perus. Huolehtii hygieniasta ja huoliteltu. Ei tee itsestään numeroa.
Muiden mielipiteistä ei kannata kauheasti piitata.
Nykyiset missikisoihin osallistujat ennen tekohärpäkkeitä; huulia, kulmia, ripsiä, kynsiä, tissejä, pebaa.
Voi olla myös kiertoilmaus "ei mun tyyppiä" ilmaisulle.
No sellainen perus oletuksella että henkilö rehellisesti kuvailee itseään. Mä olen omasta mielestä aika ruma. Vähän ehkä karulla jopa rikollisella tavalla. En oikeasti osaa ajatella naisten näkökulmasta. Itse tiedän millainen olen. Liian kiltti ystävällinen ja erittäin vaikea ihminen.
Oikeasti ongelmia sietää itseäni. On mulla ollut juttuja, yhden yön seuroja ja vuosien suhteita. Jotain siltä väliltäkin. Näin kännissä voin sanoa että ihan kaikkea ei kannata uskoa. hah, ja bah osa kaikekesta on tottakin. Näin vanhana viikymppisenä voin myöntää että kaikista niistä panoista minä en en ollut se huono osapuoli.
Halusta jokaisen kanssa kasarilla teininä kun alkoi niin enemmän se meni niinpäin että naiset vei mua. Ei silloin puhuttu mistään puumista. Ne vain oli vanhempia naisia. Jätkät mulle v....li siitä. Kunnes alkoivait yrittämään samaa. hah mulle kun huonolla menestyksellä useimmat,
P kirjaimella alkoi kaverini etunimi kun teineinä alle ja yli 18 nautittiin kypsistä naisista, Sitä om naurettu kuinka pahimmillaan juostiin kumpikin vaatteet käsissä alasti karkuun. Ei ehtinyt pukea. Sitä juoksee aika paljon kun pelottaa.
Myöhemmin kun uskaltaa niin voi nauraa. Paljon myöhemmin aikuiskoulutuksen pukukopissa yksi ihmetteli miksi puen niin nopeasti. Hän hölmistyi ja nauroi kun kerroin totuuden,
Laittakaa esimerkkikuvia perusnäteistä!
Minusta tuo on harvaisen selvä ja kuvaava sana. Tarkoittaa naista joka on nätti, mutta ei suuren luokan kaunotar. Siis sellainen, jonka ulkonäössä ei ole mitään suuremmin rumentavia piirteitä, mutta ei ole myöskään mitään silmiinpistävän erityistä. Esimerkiksi hoikka nuorehko nainen, jolla tavanomaiset kasvonpiirteet, maantienväriset hiukset ja suht hyvä iho. Perusnätistä saa hyvällä laittautumisella hyvinkin kauniin. Se erottaa perusnätin rujommasta tapauksesta, josta ei oikein laittamisellakaan saa super edustavaa.
Vierailija kirjoitti:
Nykyiset missikisoihin osallistujat ennen tekohärpäkkeitä; huulia, kulmia, ripsiä, kynsiä, tissejä, pebaa.
Mä en ole nähnyt missikisoja kuin naisten, tyttö ystävän ja vaimon pakosta. Ainoa missi kenet äkkiä muistan on lola. Se tummemmi nainen. Onhan ne kaikki missi ehdokkaatkin ihan varmasti hyvän näköisiä.
Tässä kohtaa se menee aina vaikeaksi. Joo tykkään naisista ja kiva kun ovat hyvän näkäöisiä. Sitä ei kehtaa myöntää että jo nuorena katsoin pornulehtiä ja onanoin. Jokin siinä kumminkin mättää että lavalla tulee rivi naisia´ja niistä pitäisi valita kaunein. En oikeasti osaa niin hienoja sanoja mutta jokin siinä on väärin.
Esim. aikuinen d barrimore on mun mielestä seksy nainen. Mutta tollainen rivissä liuta ihan ok naisia valitse niistä on kuin karjamarkkinat. Eikä oikeesti hyvällä tavalla. tämä on vain mun mielipide. Pornokin on mielestäni rehellisempää kuin ne karjamarkkina tyyliset esittelyt.
Ei ruma, mutta ei kauniskaan. Joku kiva piirre tai esim hoikka.
Meikitön pikkurintainen kirjaston täti.