Kuinka terveellistä on elää hedelmillä?
Eli että pääasiassa söis hedelmiä, toki joskus harvoin muutakin.
Kommentit (10)
Eiköhän sillä hengissä pysy, mutta en silti suosittele. Ei saa ollenkaan proteiinia. Rasvaakin heikosti. Lähinnä siis hiilareita. Onhan niissä vitamiineja, mutta turhan yksipuolinen ravinto olisi silti.
Ja fruktoosia, mikä rasvoittaa maksaa. Lihakset katoais proteiinin puutteen takia.
Tai sitten syöt vaan kaikkea kohtuudella.
Kaikki syömisongelmat ratkaistu.
[quote author="Vierailija" time="15.08.2015 klo 16:21"]
Vitamiineja ainakin sais paljon.
[/quote]
Ei taida nykyhedelmissä niitä vitamiineja paljonkaan olla. On jalostettu pilalle. Sokeria taitavat suurimmaksi osaksi olla. Heikoksi jäisi syömiset.
[quote author="Vierailija" time="15.08.2015 klo 16:30"]
Tai sitten syöt vaan kaikkea kohtuudella.
Kaikki syömisongelmat ratkaistu.
[/quote]
Ihan kaikkea ei kuitenkaan kannata syödä, edes kohtuudella.
Eihän hedelmissä ole kuin C-vitamiinia ja sokeria. Puuttumaan jäävät A-, B-, D-, E- ja K-vitamiinit, kivennäisaineiden, proteiinin ja rasvan lisäksi.
Kyllähän monet vetää käytännössä pelkillä hedelmillä, ei tosin Suomessa ilmaston ja valikoiman takia. Hyvin vissiin menee monella.
Ei ole terveellistä. Työni kautta olen nähnyt monia pelkillä hedelmillä elämistä yrittäneitä, jotka ovat joutuneet sairaalahoitoon vakavien ravintoainepuutosten vuoksi.
Vitamiineja ainakin sais paljon.