Mitä on mielestäsi "biletys"?
Niin, kysymys otsikossa.
Omalla kohdallani illanvietot ovat olleet aina melko vähäalkoholisia ja rauhallisia joten itse en osaa sanoa. En koe ikinä "bilettäneeni". :D
Kertokaa tietämättömälle!
Kommentit (16)
Biletys on itselleni ainakin sellaista vapautunutta ja rentoutunutta oloa hyvässä porukassa ja hyvän musiikin parissa. Usein siihen sisältyy myös tanssiminen ja hyvät juomapelit tai kiinnostavat keskustelut.
Ryyppäämistä baarissa tai kavereitten luona. Eli sitä mitä tein silloin nuorena opiskelijana.
Räkä poskella notkumista baareissa.
Biletys on sitä, mitä virvoitusjuoma- ja alkoholimainoksissa näkee: reippaita, kirkassilmäisiä, kauniita ihmisiä tanssahtelemassa keskenään siistissä baariympäristössä tai auringonlaskun kultaamalla hiekkarannalla ja hurmaamassa toisiaan melkeinpä sukupuoleen katsomatta.
Oikeasti biletys on sitä, että otetaan pikkuisen viinaa, räkätetään tyttöjen/poikien kanssa pienessä hiprakassa, elvistellään vähän, juodaan vähän enemmän ja aamutunneilla luikitaan kotiin tai kuka minnekin vielä nylkyttelemään. Ja seuraavalla kerralla jälleen kuvitellaan, että illasta tulee ensinmainitun kaltainen, vaikka siitä tuleekin viimeksimainitun kaltainen. Varsinkin ulkopuolisten silmissä.
Biletykseen kuuluu kaksi elementtiä: alkoholi ja tanssiminen. Voi olla kuinka vähän tahansa jompaakumpaa, mutta molempia tarvitaan että voidaan mielestäni kutsua biletykseksi. Tämä on minun (kokemukseen perustuva) mielikuvani :D
sanotaanko näin: seurakuntanuoret ei voi bilettää, mutta muut nuoret voi biletttää myös ilman alkholia. en tiedä mikä siinä on, mutta itse ajattelen näin.
Hauskan pitämistä kaveriporukalla, pikkuisen sihijuomaa, tanssia ja hauskoja juttuja
[quote author="Vierailija" time="13.08.2015 klo 19:26"]
sanotaanko näin: seurakuntanuoret ei voi bilettää, mutta muut nuoret voi biletttää myös ilman alkholia. en tiedä mikä siinä on, mutta itse ajattelen näin.
[/quote]
tai siis oikeammin: joukossa voi olla myös sellaisia, jotka ei juo alkoholia, vaikka suurin osa juo. ne alkoholia juomattomatkin bilettää tuossa tapauksessa, mutta esim. seurakuntanuorten illanvietto ei ole biletystä.
hauskaa, hymyä, rentoutta, tanssimista. myös drinksuja ystävien kesken. Ilta/yö. Saatan olla autolla vaikka bilettäisin, mutta tanssi ja laulu siihen kuuluu!
[quote author="Vierailija" time="13.08.2015 klo 19:28"]Hauskan pitämistä kaveriporukalla, pikkuisen sihijuomaa, tanssia ja hauskoja juttuja
[/quote]
Lisään vielä että tää on tällaisen 38-vuotiaan näkökulma. Räkä poskella meiningistä en tykkää, yleensä seuraavana päivänä pitää olla edustus/golf/treenikunnossa eikä krapulassa
[quote author="Vierailija" time="13.08.2015 klo 19:30"]
[quote author="Vierailija" time="13.08.2015 klo 19:26"]
sanotaanko näin: seurakuntanuoret ei voi bilettää, mutta muut nuoret voi biletttää myös ilman alkholia. en tiedä mikä siinä on, mutta itse ajattelen näin.
[/quote]
tai siis oikeammin: joukossa voi olla myös sellaisia, jotka ei juo alkoholia, vaikka suurin osa juo. ne alkoholia juomattomatkin bilettää tuossa tapauksessa, mutta esim. seurakuntanuorten illanvietto ei ole biletystä.
[/quote]
Häh? Kyllähän seurakuntanuorikin voi bilettää, mutta tuskin seurakunnan tiloissa tai tapahtumissa. Biletys vaatii, että musiikki soi kovalla ja tanssitaan. Pikku drinksut rentouttaa tunnelman, että kaikki uskaltaa tanssia eli bilettää.
Mulle biletys on jotenkin sellaista itsensä esittelyä, hauskanpitoa johon tarvitaan yleisöä jolle kertoa että meikä tässä bilettää niin maan perkeleesti. Ei siis pelkästään tanssimista tanssimisen ilosta, vaan sellaista tanssimista että nää muuvit on tarkkaan opeteltuja, katsokaa mua. Eikä pelkästään itsensä laittamista omaksi iloksi, vaan pitää olla just tietynlainen tissitoppi tai geelillä pystyyn stondattu etutukka potenssin merkiksi. Nää on varmaan juuri niitä median mun päähän luomia mielikuvia, jotka on harhaisia ja kaukana todellisuudesta.:)
Minäkään en ole koskaan bilettänyt. Baareissa on käyty, on tanssittu, on pidetty hauskaa, mut ne on vähän eri asioita.
[quote author="Vierailija" time="13.08.2015 klo 19:35"]Mulle biletys on jotenkin sellaista itsensä esittelyä, hauskanpitoa johon tarvitaan yleisöä jolle kertoa että meikä tässä bilettää niin maan perkeleesti. Ei siis pelkästään tanssimista tanssimisen ilosta, vaan sellaista tanssimista että nää muuvit on tarkkaan opeteltuja, katsokaa mua. Eikä pelkästään itsensä laittamista omaksi iloksi, vaan pitää olla just tietynlainen tissitoppi tai geelillä pystyyn stondattu etutukka potenssin merkiksi. Nää on varmaan juuri niitä median mun päähän luomia mielikuvia, jotka on harhaisia ja kaukana todellisuudesta.:)
Minäkään en ole koskaan bilettänyt. Baareissa on käyty, on tanssittu, on pidetty hauskaa, mut ne on vähän eri asioita.
[/quote]
Ei kun silloin kun biletetään niin muilka ihmisillä ei ole väliä, vaan sillä hyvällä porukalla voi bilettää vaikka keskellä ei mitään
Juodaan kaljaa/siideriä/viinaa porukalla koko ilta.
aikaa ilman lapsia, miestä.