Miksi noissa Nordic Noir -sarjoissa pitää tunnusmusiikissa nykyään aina jonkun naisen ulista korkealla äänellä (esim. Sorjonen)
Tuntuu olevan enemmän sääntö kuin poikkeus nykyisin, että tunnusmusiikit on ihan saman tapaisia kaikissa sarjoissa.... Aina joku naislaulaja ulisee tosi korkealla äänellä.
Kommentit (4)
Ei Suomessa uskalleta tehdä mitään omaa. Katsotaan että "ai tollanen menestyy tanskassa, tehdään hei ihan sama täällä mutta suomeksi".
Koko nordic noir outoussynkistely on ärsyttävää.
Vauva.fi-sivustolla tehdään järjestelmätestausta tiistaina 9.9. klo 7.00–8.00. Testauksen aikana sivusto toimii normaalisti, mutta keskusteluihin voi lähettää viestejä vain kirjautuneena. Viestejä voi silti lukea ilman kirjautumista. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit luoda sen helposti ja maksutta. Pahoittelemme tilapäistä muutosta palvelussa.
En tiedä, mutta aloin aikoinaan katsoa Sorjosta tunnusbiisin vuoksi, ihastuin siihen ensi kuulemalla.