Laittaisitko nettiin?
Asuinalueellamme on parina viikonloppuna pyörinyt n. 10-13v poikia pyörällä. Niiden käytös on järkyttävää. Huutavat samanikäisille tytöille huoraa, ämmää, vittua, nuolkaa lesbot pillujanne ym todella törkeitä juttuja. Istun parvekkeella ja kuulen/näen. Ohikulkijat kyllä huomauttaa pojille, mutta sama meno jatkuu. Viime lauantaina otin huvikseni poikien riehumisen kännykällä videolle ja ajattelin jos laittaisin sen lähiömme aktiiviselle FB-sivulle. Poikien kasvoja ei näy, mutta taatusti tunnistaa omansa. Miten sinä suhtautuisit jos näkisit lapsesi huutelevan törkeyksiä tytöille netissä? Haukkuisitko videon lataajan pataluhaksi vai poikasi?
Kommentit (7)
Näyttäisin ehkä ennemmin kakaroiden vanhemmille. Tommosesta nettiin laittamisesta voi tulla vähän mauton kuva, kun häpäiset ne tietämättömät vanhemmatkin
[quote author="Vierailija" time="10.08.2015 klo 16:56"]Näyttäisin ehkä ennemmin kakaroiden vanhemmille. Tommosesta nettiin laittamisesta voi tulla vähän mauton kuva, kun häpäiset ne tietämättömät vanhemmatkin
[/quote]
Niin, mutta en tiedä kenen kakaroita ovat. Siksi ajattelin lähiön FB-ryhmää, jossa varmasti joku tietää. Menisi vanhemmille terveiset perille mitä poikansa puuhaa perjantai-lauantai-iltoina kylillä..
[quote author="Vierailija" time="10.08.2015 klo 16:41"]
Haukkuisitko videon lataajan pataluhaksi vai poikasi?
[/quote]
Poikani, mutta menisin myös itse tuollaisessa kohdassa väliin ja ojentaisin poikia.
[quote author="Vierailija" time="10.08.2015 klo 16:57"][quote author="Vierailija" time="10.08.2015 klo 16:56"]Näyttäisin ehkä ennemmin kakaroiden vanhemmille. Tommosesta nettiin laittamisesta voi tulla vähän mauton kuva, kun häpäiset ne tietämättömät vanhemmatkin
[/quote]
Niin, mutta en tiedä kenen kakaroita ovat. Siksi ajattelin lähiön FB-ryhmää, jossa varmasti joku tietää. Menisi vanhemmille terveiset perille mitä poikansa puuhaa perjantai-lauantai-iltoina kylillä..
[/quote]
Tästä lähiön FB-ryhmästä video menee viraaliksi n. minuutissa, joten ei kannata ladata. Mikset ottaisi asiaa ensin vain puheeksi siellä ryhmässä?
[quote author="Vierailija" time="10.08.2015 klo 17:02"][quote author="Vierailija" time="10.08.2015 klo 16:41"]
Haukkuisitko videon lataajan pataluhaksi vai poikasi?
[/quote]
Poikani, mutta menisin myös itse tuollaisessa kohdassa väliin ja ojentaisin poikia.
[/quote]
En mä viitsi alkaa partsilta huutelemaan, yhtä moukkamaista sekin. Mut toi tunnustelu ryhmän sivuilla on hyvä idea, ei tietty herätä yhtä laajaa huomiota kuin video. Mutta toi käytös on saatava loppumaan. Varsinkin kun koulut alkaa, leviää vielä sinnekin.
Anna mennä! Kakarat kuriin!