ihonpuhdistus, toimiiko oikeasti?
Olin ensimmäistä kertaa kosmetologilla ihonpuhdistuksessa. Menin nuorisoihonpuhdistukseen siinä toivossa, että saisin hankkiuduttua eroon mustapäistä. Hoidon jälkeen omasin kyllä vielä suuren osan mustapäistä ja osat avatuista tulehtuivat iltaan mennessä. Onko tämä ihan normaalia ja odotettava tulos ihonpuhdistuksesta? Vai onko kyseessä huono kosmetologi tai kenties väärä hoito?
Kertokaa toki omia kokemuksia
Kommentit (9)
Ei. Vähän huomaamattomammiksi siistityt mustapäät tuli äkkiä takaisin ja joku höyrytys ja kuorinta ei tehnyt mitään muutosta ihoon.
[quote author="Vierailija" time="08.08.2015 klo 14:06"]
Turhaa maksat tollasista, jesaria naamaa ja nopeesti irti ni eiköhä puhistu
[/quote]
voi kun toimisikin...
Onko olemassa sellasta hoitoo jolla lähtis? Joku syväpuhdistus yms
Ei ne mustapäät millään kokonaan lähde, jos niitä kerran on. Itselläni auttoi eniten BHA-happokuorinta aamuin illoin joka päivä. Se sulattaa mustapäitä pois, joten eivät ole ihan niin näkyvillä. Heti kun kuorinnat lopetin, mustapäät palasivat entiselleen.
Noista "ihonpuhdistuksista" ei ole oikeasti mitään pidemmän aikavälin hyötyä. Mustapäät eivät kärsi tai pahene siitä, ettei niitä puristeta pois. Päinvastoin.
Mustapäät voi ihan hyvin puristella kotonakin talouspaperin kanssa esim. saunan jälkeen. Sama mekanismi, parempi loppuutlos kuin kosmetologilla. Jos iho on tulehtumaan taipuvainen, niin voit pyyhkäistä puhdistetun ihon vielä suolaliuoksella puristelun jälkeen ( esim desi vettä ja 2 rkl merisuolaa)
Itse olen käyttäny sellasta rautaa, jolla saa tosi kätevästi puristettua finnit just esim saunan jälkeen. Ja sit jos tarvii ihohuokoset muulloin auki niin kattilassa voi lämmittää vettä ja höyryttää kasvot
Haha ne hoidot on tarkotettu vaan omaan aikaan ja hemmotteluun eikä mihinkään hyötytarpeeseen
Haha... olisikin sellainen hoito keksitty, jolla saat ihosi kerralla toisenlaiseksi... Sori, ei niillä hoidoilla mitään vaikutusta ole.
Turhaa maksat tollasista, jesaria naamaa ja nopeesti irti ni eiköhä puhistu