En jaksa/halua bilettää, fuksivuosi alkaa
Saanko kavereita, jos ja kun en osallistu jokaisiin kissanristiäisiin?
Kommentit (14)
Kyllä niihin bileisiin voi osallistua myös selvin päin. Ei kannata jättäytyä kokonaan ulkopuolelle. Ainakin kaikki laulut kannattaa opetella!
Älä sitten biletä, treffaatte sitä muuallakin toisia opiskelijoita, esim. luentojen jälkeen ainejärjestön tiloissa.
Voit olla myös opettajien kaveri. Ne ei biletä :)
[quote author="Vierailija" time="08.08.2015 klo 02:52"]Kyllä niihin bileisiin voi osallistua myös selvin päin. Ei kannata jättäytyä kokonaan ulkopuolelle. Ainakin kaikki laulut kannattaa opetella!
[/quote]
Kuka kestää selvinpäin räkäkännistä haalariporukkaa?
Kannattaa osallistua vaikka ei ryyppäisikään. Jos et halua erottua porukasta tai tehdä numeroa juomisesta niin juot vain puolet siitä mitä muut ja osallistut silti niihin kissanristiäisiin. Suosittelen tässä aktiivisuutta sillä on niin kovin helppoa jäädä ulkopuolelle ja eristäytyä. Sitä ongelmaa on vaikea myöhemmin korjata.
[quote author="Vierailija" time="08.08.2015 klo 03:02"]Voit olla myös opettajien kaveri. Ne ei biletä :)
[/quote]
Ei voi, nimenomaan opettajien/luennoitsijoiden kaveri ei voi olla.
En siis todellakaan ala selvinpäin missään ainejärjestön tiloissa istumaan. Vapaa-aikani kuluu ihan muissa asioissa. Juodakin voin. En vain halua kuluttaa vapaailtojani ja viikonloppujani opiskelijabileissä. Olen jo toista kertaa opiskelemassa ja biletykset on jo nähty. Kai sitä pitää jonnekin raahautua. Onneksi aloittavissa opiskelijoissa on muitakin vanhempia opiskelijoita. ap
[quote author="Vierailija" time="08.08.2015 klo 19:05"]
En siis todellakaan ala selvinpäin missään ainejärjestön tiloissa istumaan. Vapaa-aikani kuluu ihan muissa asioissa. Juodakin voin. En vain halua kuluttaa vapaailtojani ja viikonloppujani opiskelijabileissä. Olen jo toista kertaa opiskelemassa ja biletykset on jo nähty. Kai sitä pitää jonnekin raahautua. Onneksi aloittavissa opiskelijoissa on muitakin vanhempia opiskelijoita. ap
[/quote]
Vaikutatpas ärsyttävältä hiekkapimpalta t. fuksi myöskin, jota ei bilettäminen kiinnosta
Minulla on jo yksi korkeakoulututkinto, jota suorittaessa on biletetty ihan tarpeeksi. Kotona on eskari-ikäinen ja neljävuotias, joten nämä ke-illan ja lauantaipäivän sosiaalistumiset juomisineen ja sitsi-illat pitkän kaavan kautta eivät oikein iske. ap
Ei kiinnostanut yhtään biletys ja ryyppäys fuksivuonna, mutta pakotin itseni joka ikiseen tapahtumaan. Ihan vaan siksi, jotta saisin niitä kavereita, kaupunki kun oli täysin uusi. Kerran pari jouduin lähtemään todella aikaisin pois, koska alkoi ahdistaa mutta muuten olin kyllä parhaani mukaan menossa mukana. Tuntemattomien seurassa humaltuminen tuntui kuitenkin todella inhottavalta, joten en sitten päässyt siihen estottomaan irrottelufiilikseen.. Viimeinen bussikin omalle suunnalle lähti jo puolilta öin.
No sain kuitenkin muutamia kavereita ja pienen kaveriporukan. Olin todella tyytyväinen, koska olin mielestäni ylittänyt itseni. Ekana vuonna käytiin niissä tapahtumissa, mutta jo keväällä pari kaveria alkoi erottautua muista. Nyt kaksi vuotta opintoja takana ja kaveriporukka on hajonnut, yhden vaihdettua opiskelupaikkaa ja parin muun riidellessä keskenään. On mulla muutama yksittäinen kaveri, mutta ei sitä sellaista isoa kaveriporukkaa, joka tuntuu kaikilla opiskelijoilla olevan. Vituttaa todella rankasti.
Eli joo. Oman kokemuksen mukaan niissä pippaloissa pitää käydä ja silti ei ole takeita kavereista, jos sattuu olemaan introvertti. Jos teitä on muitakin vanhempia opiskelijoita niin silloin tietty ryhmäytyminen helpompaa.
[quote author="Vierailija" time="08.08.2015 klo 02:52"]
Kyllä niihin bileisiin voi osallistua myös selvin päin. Ei kannata jättäytyä kokonaan ulkopuolelle. Ainakin kaikki laulut kannattaa opetella!
[/quote]Kunnon lammastelua! BÄÄ!
Kyllä siellä kannattaa käydä kuppia ottamassa jos haluaa piireihin päästä
Et välttämättä saa. Käy ainakin alussa parissa tapahtumassa, ja luo kontakteja.
Saat :)