Te vähävaraiset! Joulusta...
Jotta joulun alla vältymme näiltä "jouluonkohtarahaatilillänollaeuroamistärahatruokiinjalahjoihin"-ketjuilta...
Niin olettehan jo nyt alkaneet laittamaan rahaa sivuun. Jokainen pystyy säästämään pari sataa joulua varten ettei joulu taas pääse taas yllättämään.
Kommentit (32)
[quote author="Vierailija" time="07.08.2015 klo 18:33"]Eikö joulu tule ilman rahaa?
[/quote]
Tuleehan se ja monen yllättää.
Montako aloitusta meinasit tehdä aiheesta? Aika säälittävää haukkua jo muutenin huonossa asemassa olevia. Tuliko nyt hyvä mieli?
No tiukkaa tekee laittaa sivuun. Mut tänään meni kaupassa 3,50 vaikka mulla on varaa laittaa 4 euroa/pv. Eli ton viiskytsenttisen voin nyt laittaa säästöön.
Kiitti hei tosi hyvästä vinkistä!
[quote author="Vierailija" time="07.08.2015 klo 18:35"]Montako aloitusta meinasit tehdä aiheesta? Aika säälittävää haukkua jo muutenin huonossa asemassa olevia. Tuliko nyt hyvä mieli?
[/quote]
No eikö tässä nimenomaan annettu vinkkiä että tulisi kiva joulu...
Eipä sitä opintotuesta mitään säästöön jää. En kyllä ikinä mitään valitusvirttä tai rahankerjuuta ole järjestänyt.
[quote author="Vierailija" time="07.08.2015 klo 18:35"]No tiukkaa tekee laittaa sivuun. Mut tänään meni kaupassa 3,50 vaikka mulla on varaa laittaa 4 euroa/pv. Eli ton viiskytsenttisen voin nyt laittaa säästöön.
Kiitti hei tosi hyvästä vinkistä!
[/quote]
kerkiit siis säästää n 45 euroa. Sillä saa lahjoja tai ruokaa.
Älkää puhuko joulusta. Nyt on keskikesä!
[quote author="Vierailija" time="07.08.2015 klo 18:41"]Älkää puhuko joulusta. Nyt on keskikesä!
[/quote]
Perus av-mammaa.. kunnes taas yhtäkkiä joulu yllätti. Sitä ennen ehtii talvikin yllättää.
Hienoa muistuttaa asiasta. Säästäminen on varmasti alkanut jo viime joulun jälkeen joten rahaa on jo sivussa. Lahjoja voi jo ostaa ja laittaa halvemmalla valmiiksi. Muistuttaisin lisävinkkinä, että lapsilisät tulevat tänäKIN vuonna 23.12 eli jokainen jolla on lapsi/lapsia saa ainakin jouluruoat jotka ovat EDELLEEN normaalia arkiruokaa halvempia valmistaa.
Naurattais jo ei säälittäis osa vähävaraisista eli vähälahjaisista. Yhdessä Facebookin kerjuuryhmistä on ollut jo pitkään saman naisen sekava avunpyyntö tulevaa joulua ajatellen. Hänellä oli jo viime jouluna joka ryhmässä ja hän jäi pari kertaa jo valheista kiinni. Hänen päivityksen viimeinen lause menee kutakuinkin näin; laitan näin ajoissa, että ehditte ajoissa varautua. Reppana ei tajua, että hänen se pitäisi varautua ajoissa. ;)
Ja nyt voi valmistella joululahjoja:
kantarellipikkelsiä
(kohta) kuivattuja suppilovahveroita
koivunlehtituoksupusseja löylyveteen
yms.
Joo. Pitää säästää myös mätkyihin ja opintolainan lyhennyksiin ja elää arkea. Olisin tyytyväinen jos jotain jäisi noista säästöistä jouluun mut tuskinpa.
Joo eipä tässä, mätkyjen eka erän kun maksaa, niin siihehän ne säästöt sit menikin. Mutta ei meillä ole ilman lahjoja jääneet, muut kuin minä itse.
No onneksi ei ole lapsia, niin ei ole pakko viettää jouluakaan.
[quote author="Vierailija" time="07.08.2015 klo 18:31"]Jotta joulun alla vältymme näiltä "jouluonkohtarahaatilillänollaeuroamistärahatruokiinjalahjoihin"-ketjuilta...
Niin olettehan jo nyt alkaneet laittamaan rahaa sivuun. Jokainen pystyy säästämään pari sataa joulua varten ettei joulu taas pääse taas yllättämään.
[/quote]
Tämä on oikeasti hyvä aika suunnitella joulua, vaikka ei olisikaan rahansäästämisestä kyse. Jo nyt kannattaa etsiä lahjoiksi sopivaa tavaraa ja poimia luonnosta koristeita kuivattavaksi. Myöhäistä se on sitten enää marraskuussa, kun ei kuki kukat eikä edes sammalta ja jäkälää enää löydä. Marjoista voi valmistaa herkkuja lahjaksi.
[quote author="Vierailija" time="07.08.2015 klo 19:06"]
Ja nyt voi valmistella joululahjoja: kantarellipikkelsiä (kohta) kuivattuja suppilovahveroita koivunlehtituoksupusseja löylyveteen yms.
[/quote]
Noistahan ne teinit ilahtuvatkin kovasti!
Eikö joulu tule ilman rahaa?