Parivuotiaalla edessä leikkaus
Pelottaa niin paljon! Olen lukenut ummet ja lammet leikkauksesta, pitäisi olla helppo mutta ainahan leikkauksiin liittyy riskejä. Miten te muut, joiden lapset ovat olleet leikkauksissa, kestätte henkisesti?
Kommentit (10)
En ole kuullut että rutiinileikkaukseen mitänä riskejä liittyy
[quote author="Vierailija" time="03.08.2015 klo 14:40"]
En ole kuullut että rutiinileikkaukseen mitänä riskejä liittyy
[/quote] Aina leikkauksiin liittyy riski. Ja jos ei muuta, niin jokainen leikkaus heikentää sydänlihasta.
[quote author="Vierailija" time="03.08.2015 klo 14:42"][quote author="Vierailija" time="03.08.2015 klo 14:40"]
En ole kuullut että rutiinileikkaukseen mitänä riskejä liittyy
[/quote] Aina leikkauksiin liittyy riski. Ja jos ei muuta, niin jokainen leikkaus heikentää sydänlihasta.
[/quote]
Ja millähän lailla "jokainen leikkaus heikentää sydänlihasta"? Huoh.
t ohis
Voin samaistua oloosi sikäli, että meidän silloin reilun vuoden ikäiselle väläytettiin mahdollisuutta nukutukseen, mutta onneksi sitä ei tarvinnut tehdä, vaiva kun meni ohi antibiooteilla. Se olo ennen kuin selvisi, ettei tarvitse nukuttaa, oli ihan hirveä.
Tsemppiä, riskejä toki on, mutta on äärimmäisen epätosennäköistä, että mitään pahaa tapahtuu.
[quote author="Vierailija" time="03.08.2015 klo 14:44"]
[quote author="Vierailija" time="03.08.2015 klo 14:42"][quote author="Vierailija" time="03.08.2015 klo 14:40"] En ole kuullut että rutiinileikkaukseen mitänä riskejä liittyy [/quote] Aina leikkauksiin liittyy riski. Ja jos ei muuta, niin jokainen leikkaus heikentää sydänlihasta. [/quote] Ja millähän lailla "jokainen leikkaus heikentää sydänlihasta"? Huoh. t ohis
[/quote] Sillä lailla että se käy sydämen päälle. Huoh vaan itselles!
Mikä leikkaus teillä on edessä? Meillä toisella lapsella tuubitettu korvat ja toisella poistettu nielu- ja kitarisat. En suuremmin jännittänyt etukäteen, kuitenkin molemmat rutiinitoimenpiteitä. Ja ilman operaatioita olisi varmasti ollut haittaa vaivoista lapsille ja komplikaatioiden riski tähän suhteutettuna hyvin pieni. Ja tuubitus tehtiin yksi vuotiaana ja risat hiukan ennen 3-v. päivää
Hyvin leikkaukset yleensä menee, mutta tokihan aina voi sattua jotain. Ja kamala on seaika, kun odottaa soittoa heräämöstä, että lasta saa mennä hakemaan. (Meillä takana 4 isompaa leikkausta ja yli 10 nukutusta). Lapsi on nyt reilut 3v.
Kannattaa selvittää etukäteen sairaalan käytännöt. Esim. pitääkö olla edeltävä yö siellä ja kuinka pitkään pitää olla toimenpiteen jälkeen (riippuu tietenkin lapsen voinnista). Selvitä myös kuinka paljon vanhemmat saa olla läsnä. Saako esim. yöpyä lapsen sängyn vierellä tai saako saattaa leikkaussaliin (niin, että lapsi saa nukahtaa syliin, harvassa paikassa saa, mutta joskus voi onnistaa) tai pääseekö heräämöön toimenpiteen jälkeen (yleensä ei pääse, mutta joissain sairaaloissa pääsee).
Itse olen yrittänyt keksiä itselle jotain järkevää tekemistä toimenpiteen ajaksi (meilä saliaika + heräämö on ollut aina useamman tunnin). Hiukan vaikea on keskittyä esim. shoppailuun tai ravintolassa syömiseen, kun tietää lapsen olevan toimenpiteessä, mutta parempi niin kuin, että purisi rystysiään osastolla.
Vanhemman kaikki voimat tarvitaan sitten, kun lapsi toipuu operaatiosta. Silloin tarvitaan syliä ja lohdutusta ja toisaalta käytännön apua esim. syömisessä ja pottailussa/vaippailussa ja sitten vielä tulkkia, kun hoitajat ei välttämättä osaa tulkita sinun lastasi (milloin itkee kipua tai huonoa vointia, milloin taas ihan silkkaa kiukkua tai väsyä). Ja muista lääkärit ja hoitajat ovat oman alansa asiantuntijoita, mutta sinä olet lapsesi paras asiantuntija eli jos tuntuu, että lapsen tarpeita ei huomioida, niin nosta meteli ja vaadi hoitoa.
[quote author="Vierailija" time="03.08.2015 klo 14:47"][quote author="Vierailija" time="03.08.2015 klo 14:44"]
[quote author="Vierailija" time="03.08.2015 klo 14:42"][quote author="Vierailija" time="03.08.2015 klo 14:40"] En ole kuullut että rutiinileikkaukseen mitänä riskejä liittyy [/quote] Aina leikkauksiin liittyy riski. Ja jos ei muuta, niin jokainen leikkaus heikentää sydänlihasta. [/quote] Ja millähän lailla "jokainen leikkaus heikentää sydänlihasta"? Huoh. t ohis
[/quote] Sillä lailla että se käy sydämen päälle. Huoh vaan itselles!
[/quote]
Loppuiäksi vai? Mielestäni ei ole asiallista viljellä omia mielipiteitään faktoina, kun leikkaukset ei kyllä perusterveille jätä mitään pysyviä sydänvaurioita.
Ensimmäinen oli suht helppo kestää, mutta nyt meillä on edessä pitkä ja vaikea leikkaus, joka voi kestää jopa 8-10 tuntia. Niin pitkä nukutus huolettaa kyllä.
helposti