Omakotitalossa asuvat, koska talonne on rakennettu? Minkä hintainen talo oli? Paljonko neliöitä? Vai oletteko sen itse rakentanut/rakennuttaneet?
Meidän talo on rakennettu 1952 eli tänä vuonna tulee 70 vuotta täyteen. Talo on rintamamiestalo joka oli ostohetkellä hyvässä kunnossa. Olemme kolmannet omistajat ja kaksi edellistä omistajaa pitänyt talon hyvässä kunnossa ja remontoineet. Me teimme pintaremonttia ja suurin oli keittiönkaappien vaihtaminen. Asuinneliöitä talossa on 140 ja lisäksi ullakkotilaa ja iso kellari.
Talo oli edullinen koska asumme pienessä muuttotappiokunnassa. Olemme miehen kanssa täältä kotoisin ja työmme on täällä joten oli järkevämpää ostaa talo täältä kuin asua vuokralla. Talo maksoi siis 78 000€. Mitä olen katsonut pääkaupunkiseudun rintamamiestaloja niin hinta paljon isompi huonokuntoisemmista taloista ja se kallis tontti on postimerkkikokoa. Ei meilläkään kauhean iso tontti ole, mutta n.2000 neliötä silti.
Kommentit (10)
1982 rakennettu 330 m2 yhdessä tasossa, hinnasta ei hajuakaan, kun asuttu niin kauan n.10 km Turun keskustasta. Koulut, päikkärit, terveys, apoteekki ja kaupat 500m sisällä, lapsiperheen unelma omalla uima-altaalla sisällä.
Haluttaisiin muuttaa pienempään, mutta talon myynti pelottaa, kun lukenut monista riidoista, surettaa...
Rakennettu 1916, maksoin 85000€, 55m2+yläkerta.
-93 rakennettu, 174 m2, ostin 2007 hinta 417 th, mutta on myös muita rakennuksia, 1 ha tontti, pks. Täältä muutan vain etelän lämpöön, jos ei tule ihmeempiä eteen
2014 rakennettu. Itse suunniteltu. Ammattilaiset rakensi. Neliöitä 140. Kokonaishinta kaikkine pihatöineen (asfaltit, kiveykset, istutukset, ulkoporeallas..) 325 000. Erittäin tyytyväinen olen ollut. Helppohoitoinen. Alhaiset asumiskustannukset. Kaupungin keskustaan 6 km. Uimarannalle 1 km. Kuntoradalle 500 m. Kouluun 2 km. Bussipysäkille 300 m.
58 rakennettu, 240 m2, talo hyvässä kunnossa, 12ha tontti, 50km helsinkiin, 530.000 €
89 rakennettu, 5h+k, 140 neliötä + autotalli ja varasto. Ollaan kolmannet omistajat, edelliset teki aika paljon remppaa, mutta edelleen on alkuperäistä esim. katto ja ikkunat (ja edelleen hyvässä kunnossa, ei tarvetta uusia). Ison kaupungin lähiö, kaikki palvelut 1-2km säteellä, hyvät bussiyhteydet keskustaan ja erinomaiset ulkoilumaastot (esim hiihtolatu menee 100m päästä), hinta 240te viime kesänä.
1900 rakennettu. 120 neliötä, 120t hinta. Tontti 5 000 neliötä, runsaasti piharakennuksia.
Maaseutumainen ympäristö, mutta kaupungin palveluihin 10 minuuttia autolla.
On viihdytty.
Rintamamiestalo pari kilometriä pikkukaupungin keskustasta, valmistunut 1949, lämmintä tilaa hieman alle 100 m2, ostettu alkuperäisiltä omistajilta vuonna 1976, hinta oli tuolloin 83 000 markkaa.
Rakennettu 1969. Ollaan kolmannet omistajat. Ei oo remontoitu millään tavalla paitsi seinät maalattiin ostettaessa vuonna 1990.Meidänkin talo sijaitsee pienessä kunnassa. Neliöitä yli 250. Täällä on uima-allas. Talo on kaksikerroksinen. Iso piha.Kolme autotallia.