Mitä tyhmää olet tehnyt rakastuneena?
Rakastuminen sekoittaa aivot. Normaali toiminta vaikeutuu huomattavasti. En tiedä, mutta luulen, että aivojen koukuttumisessa rakastumiseen on suuria yksilökohtaisia eroja. Toisilla rakastumishormonit ja välittäjäaineet eivät milloinkaan saa niin suurta valtaa, kun taas toisilla normaali elämä suistuu lähes raiteiltaan.
Mitä outoa olet tehnyt rakastuneena?
Minulla pahin rakastumisen aiheuttama harhautuminen oli se, kun en huomannut miehen olevan varattu ja sitten se, kun tuo miehen saatavilla olemattomuus paljastui, en pystynyt irrottautumaan ja näkemään miehen luonteen surkeutta. Sitten kun aivoni palautuivat normaaliin olotilaan, jäljelle jäi inho ja vastenmielisyys.
Silloin tosi nuorena aloin käydä lenkillä koiran kanssa niin, että olin "sattumalta" sitten aika usein pojan työmatkan varrella, kun se tuli kesätöistään kotiin. Oli suloista, eikä turha vaiva. Siitä syntyi hyvä suhde, joka on antanut minulle voimaa ja viisautta tänne asti.