Ahdistaa niin pirusti :((
Mikään ei auta. Ei ole lääkitystä. Nyt kaikki kikkakolmoset kehiin.
Kommentit (9)
[quote author="Vierailija" time="23.07.2015 klo 19:28"]Onko sinulla lapsia?
[/quote]
On. Yksi.
Metsään kävelylle. Tai sellainen rääkkilenkki niin ettei ajatuskaan kulje.
Kävin jo lenkillä luonnossa. Helpotti hetkeksi, nyt ahdistus vyöryy päälle.
Ap
Höh, voi sinua. Käy suihkussa, lämpimässä ja istuskele lattialla samalla. Turvapaikka harjoituksia niin kauan että sen oppii, itsellä auttaa. Eli ahdistuksen tullessa kuvittele mieleesi turvapaikka minne menet piiloon, kukaan ei siellä satuta sinua, saat tehdä siellä mitä vain mikä mielesi rauhoittaa, kukaan ei pääse sinun turvapaikkaasi. Pidä turvapaikka kuitenkin samana kun tuokin vaatii totuttelua että pääsee siihen tilaan että pystyt ajattelemaan jotain.
Mieti että vaikka asiat olisivat huonosti, niin sinun on pakko pysyä terveenä lapsesi takia. Lapsi saa paremman elämän jos sinä et sairastu psyykkisesti. Vaatii jonkinmoista itsesuggestiota. Monesti ahdistus helpottaa jos tajuaa, että voisi ne asiat olla paljon huonomminkin.
Yksi joka auttaa minulla, on laittaa Opethin Pale communicion albumi soimaan. Se ei ole heviä, toisin kuin Opethin aiempi tuotanto. Musiikki on melko rauhoittavaa mielestäni.
Keitä kuppi kaakaota, kuuntele musiikkia ja katso vaikka televisiota. Älä tee mitään harkitsematonta. Asioilla on tapana järjestyä. Voimia Ap!
[quote author="Vierailija" time="23.07.2015 klo 19:35"]Höh, voi sinua. Käy suihkussa, lämpimässä ja istuskele lattialla samalla. Turvapaikka harjoituksia niin kauan että sen oppii, itsellä auttaa. Eli ahdistuksen tullessa kuvittele mieleesi turvapaikka minne menet piiloon, kukaan ei siellä satuta sinua, saat tehdä siellä mitä vain mikä mielesi rauhoittaa, kukaan ei pääse sinun turvapaikkaasi. Pidä turvapaikka kuitenkin samana kun tuokin vaatii totuttelua että pääsee siihen tilaan että pystyt ajattelemaan jotain.
[/quote]itselläni turvapaikka on portaiden päässä pienessä tilassa missä makoilen sängyllä ja teen mukavia asioita mielikuvituksellisesti. Meillä ei ole portaita, keksin tuon paikan ja ahdistuksen iskiessä suljen silmäni,ja menen portaat ylös turvapaikkaani. Mindfull (en ole varma kirjoitinko oikein) harjoituksia löytyy youtubesta, voit yrittää alkaa tekemään niitä. :)?
Onko sinulla lapsia?