8-luokalle menevää ei saa harrastamaan mitään:((
Oikeasti, koen tästä ihan hirveätä stressiä ja huolta. Harrasti 5-6luokan erästä itsepuolustuslajia, mutta lopetti sen 6lkn lopussa, pitkän väännön jälkeen.
Nyt elämä koostuu vain koulusta, tietsikalla pelaamisesta ja vkonloppuisin ajoittaisesta ulkoilusta, 1-3h/pvä. Fillaroi siellä tms. Ainiin ja käy 1x/vkossa läimimässä tennistä.
Onko tämä nyt tässä, mites nuoren kunto ja kestävyys, mitä tehdä? pakottaakaan kun ei oikein voi:/
Kommentit (8)
No harrastaahan se tennistä ja pyöräilyä. Vai siitäkö mättää, ettei ne ole ohjattua? Miksi pitäisi olla? Eri asia, jos jatkuvasti vain pelaisi sisällä tietokonetta..
Mikä ihmeen pakkomielle ohjattu harrastus nykyään on?
Mites aloittajan oma kunto? Mahtaakohan olla millainen? Jotenkin tulee sellainen olo, että ei taida. Nuori ei tee, kun vanhemmatkaan ei tee.
Miksei tietokoneella oleminen ole harrastus? Mitä luulet niiden supercellin ja rovion koodaajien tehneen nuorena? Kuluttaneen 4h/arkipäivä koulun jälkeen saleilla aikataulut kourassa?
Ite en ole koskaan harrastamalla harrastanut mitään (varsinkaan lapsena) ja hyvin pyyhkii. Eli lopeta huolehtiminen, äläkä ainakaan ala valittamaan lapselle.
Aika tavallista tuossa iässä, että harrastukset jäävät. Onko kavereita?