Leimataanko kaupungin vuokra-asunnoissa asuvat?
Ollaan juuri muuttamassa Pk-seudulla kaupungin omistamaan vuokra-asuntoon alueelle jossa on enimmäkseen omakotitaloja ym. Tarhatädit/ opettajat varmaan tajuavat heti osoitteesta että asutaan kaupungin kämpässä. Syntyykö tästä heti ennakkoluuloja että ollaan jotain 2. luokan kansalaisia, sossutapauksia, työttömiä ja että päihteiden kanssa on ongelmia ja joudutaan silmätikuksi? Kokemuksia?
Kommentit (25)
Aika monella onkin iho täynnä leimoja
Meillä ei ole leimoja ihossa :D t. ap
[quote author="Vierailija" time="17.07.2015 klo 13:11"]
Meillä ei ole leimoja ihossa :D t. ap
[/quote]
Sitten että sulaudu joukkoon ;)
Ei leimata, ainakaan pk-seudulla. Täällä on niin kalliit vuokrat, että ihan tavalliset työssäkäyvät saattavat hyvinkin tienata alle sen rajan että kaupungin asunnon voi saada. Lisäksi, monet asuinalueet ovat sellaisia että jos sieltä kerran on edullisen vuokra-asunnon saanut, ei tulojen noustessakaan kannata pois muuttaa, koska silti ikipäivänä ei olisi sieltä varaa mitään ostaa. Miettikääpä esim. Arabianrantaa, Kamppia tai Puu-Käpylää. Näissä kaikissa on kaupungin vuokra-asuntoja.
Onko kellään kokemuksia siitä että lasta kohdellaan eritavalla koska asuu kaupungin asunnossa?
Miten onnistuitte saamaan asunnon? Eikö pk-seudulla ole niihin kilometrien jonot?
No ei huonoksi ihmiseski siitä leimata. Mutta kyllä se kertoo perheen tulotason. Sillä kaupungin asunoihin on tulorajat. Ja yleensä ne on rauahttomia paikkoja asua. Sillä niissä asuu pientulosten lisäksi myös nämä rupusakit.
[quote author="Vierailija" time="17.07.2015 klo 13:22"]
Miten onnistuitte saamaan asunnon? Eikö pk-seudulla ole niihin kilometrien jonot?
[/quote]
Ei ole jonoa vaan menevät tarpeen mukaan.
Aika moni tarhantätikin asuu kaupungin vuokra-asunnossa, kuten moni kaupungilla töissä oleva jotka saa helpommin työsuhdeasuntona kaupungin asunnon.
Kahdessa viikossa tuli tarjous. Ilmeisesti helppo saada asunto jos on lapsia ja nykyinen vuokra kallis. t.ap
Ei kai se pienituloisuus voi olla syy että lasta pidettäisiin silmätikkuna? Jos vanhemmat muuten ns. normaaleja työssäkäyviä? ap
Höpsis. Meidän talo on niin hieno vanha, että joskus rappukäytävässä on ilmoituksia, että haluaisin vuokrata tai ostaa asunnon tästä talosta.
Käsittääkseni kaupungin asuntoja on vapaanakin kokoajan aika iso määrä. Ongelma on ettei tarpeet ja tarjonta kohtaa. Yksiöt ja kaksiot aivan tukossa, ja ns. paremmat alueet, mutta isompia perheasuntoja etenkin vähän kauempana on kyllä aika helppokin saada?
[quote author="Vierailija" time="17.07.2015 klo 13:45"]Käsittääkseni kaupungin asuntoja on vapaanakin kokoajan aika iso määrä. Ongelma on ettei tarpeet ja tarjonta kohtaa. Yksiöt ja kaksiot aivan tukossa, ja ns. paremmat alueet, mutta isompia perheasuntoja etenkin vähän kauempana on kyllä aika helppokin saada?
[/quote]
:D :D :D
missä todellisuudessa elätte?
Kaupungin asunnoissa ei ole enää ollut aikoihin tulorajoja. Mutta mitään järkevää tarveharkintaa ei kyllä tunnu olevan. On lottovoitto saada stadista kaupungin asunto.
Asun kaupungin vuokra-asunnossa, kohta 20 vuotta jo. En ole koskaan tullut ajatelleeksi että vuokra-asuminen jotenkin leimauttaisi asukkaan. Mitä se tarkoittaa, miten ilmenee?
[quote author="Vierailija" time="17.07.2015 klo 13:50"][quote author="Vierailija" time="17.07.2015 klo 13:45"]Käsittääkseni kaupungin asuntoja on vapaanakin kokoajan aika iso määrä. Ongelma on ettei tarpeet ja tarjonta kohtaa. Yksiöt ja kaksiot aivan tukossa, ja ns. paremmat alueet, mutta isompia perheasuntoja etenkin vähän kauempana on kyllä aika helppokin saada?
[/quote]
:D :D :D
missä todellisuudessa elätte?
Kaupungin asunnoissa ei ole enää ollut aikoihin tulorajoja. Mutta mitään järkevää tarveharkintaa ei kyllä tunnu olevan. On lottovoitto saada stadista kaupungin asunto.
[/quote]
Miten sitten selität sen, että juurikin vähän kauempaa ison perheasunnon voi saada melkein heti? Kyllä niitä vapaana on, mutta edelleenkään, ei toki suosituilla alueilla tai pieniä asuntoja.
Ja kamalaa, jätin juuri siis lottovoiton ostaakseni oman asunnon, olenpas tyhmä!
En usko. En ainakaan itse leimaa -asuuhan ystäväni kaupungin vuokra-asunnossa keskellä kaupunkia, vanha talo ja tilaa yli sata neliötä. Ei paha :)
Meidän lähellä, kauempana keskustasta, on myös pieni rypäs kaupungin taloja, ja näiden talojen asukasaines on valitettavasti juuri sitä, mistä se maine tuleekin. Minun käy sääliksi niitä kunnollisia perheitä ja ihmisiä, joita noissa taloissa asuu, enkä menisi heitä leimaamaan asuintalonsa perusteella.
Mutta sitten kun joskus käy niin, että leikkipuistossa vaikkapa on samaan aikaan lapsia jotka eivät todellakaan osaa käyttäytyä ja huomaan, mistä taloista lapset tulevat niin oma ajatus on että niinpä tietenkin. Eli: kaupungin vuokra-asunnoissa asuu sekä tavallista väkeä että sitä, joka ei enää muualta asuntoa edes saa.
Ei meille kukaan ole ainakaan suoraan mitään sanonut ja opettajat eivät edes tiedä missä asutaan.
Me asutaan kaupungin vuokra-asunnossa.
Eikä minua voisi vähempää kiinnostaa mitä joku minusta ajattelee. Meidät nettotulot kuukaudessa on n. 4000-6000€ (yrittäjiä ollaan molemmat joten vaihtelee hiukan kuukausittain.
Meillä on kaksi lasta, vara matkustella ja lasten harrastaa. Niin eikä yhtään stressiä lainoista koska niitä ei ole :).
Tämä piha missä asutaan on täynnä lapsiperheitä ei yhtään rupusakkia.
Kyllä, valitettavasti..