Sofi Oksanen sanoi jo 2014 että Putinin koko hallinnon tarkoitus on sota
Johtoon pistettiin fsb:n ja kgb:n miehet, media myllättiin propagandakoneistoksi ja näyttelijät esitti Ukrainassa olevan venäläisille keskitysleirejä.
Putin myös avoimesti itse on sanonut että haluaa Venäjään ”kuuluvat” alueet takaisin.
Että kyllä tänne hyökätään,
ei se pieni kalju mies ole valmistellut elämänsä näytöstä 20 vuotta ilman sen viemistä loppuun.
Putin ei ole hetkellinen hullu. Tämä on pitkän työn tulos.
Kommentit (25)
Suurimmalla osalla kansanhistoriassa on ajatuksia, jotka on ennkoitu vaarallisiksi. Hallitus on taho, joka kiinnittää tähän huomioita vasta kun on liian myöhäistä
Vierailija kirjoitti:
Ketä kiinnostaa mitä joku Sofi Oksanen sanoi vuonna 2014?
Paljon enemmän kiinnostaa, kuin se mitä joku Igor sanoo vuonna 2022.
”Venäjää johtavat KGB-koulutuksen saaneet miehet, he ovat ihmismielen ammattilaisia, he ovat propagandan erikoisasiantuntijoita. He ovat psykologisen sodankäynnin eksperttejä. He tietävät, miten läntinen mieli toimii, he tietävät millaisin narratiivisin kaavoin täällä uutiset tehdään.
He tiesivät, ettei Krimi jaksa kiinnostaa länttä pitäkän, tapahtui siellä mitä tahansa. He veikkaavat, ettei länsi ota opikseen, koska se ei ole ottanut ennenkään.”
”1900-luvun dominoiva tarina pahuudesta liittyy Gestapoon ja kans. sos Saksaan, koska olemme tuominneet kans.sos Saksan, nähneet lukuisia elokuvia Ho*okaustista ja lukeneet lukuisia kirjoja aiheesta. 2000-luvun dominoiva tarina pahuudesta on lännessä al-Quu-aida ja O Bin Laden.
Tässä maastossa Moskovan silovikki-klikin oli helppo toimia lännessä.
He ovat valkoisia miehiä, joilla ei ole turbaania, heidän vaimonsa eivät käytä huivia, vaan korkokenkiä. He eivät siis vaikuttaneet 2000-luvulla uhkaavilta. Läntinen elokuvatuotanto on esittänyt KGB-miehet lähinnä hassuina karvalakkimiehinä Punaisen torin laidalla ja esimerkiksi Gulagia käsitteleviä kirjoja luetaan vähemmän kuin Ho*lo*aust-kirjallisuutta.”
Näin. Olemme tyhmiä, älyllisesti laiskoja ja emme ole oppineet venäläisten olevan pahoja. Siksi Putin on onnistunut kaikissa valloituksissaan ja jatkaa niitä.
Meitä ei kiinnosta eikä pelota tarpeeksi.
Ajatelkaa jos joku Lähi-idän maa olisi miehittänyt Ukrainan ympäristön. Olisi ollut pelko persiiissä. Nyt ei meinata uskoa mitä kävi vaikka se jo kävi. ”Ei kai…”
Tossa tekstissä oli enemmän asiaa kuin aamu-tv:n 6 tunnin jaarittelussa yhteensä. Ottakaa Oksanen sinne studioihin.
Vierailija kirjoitti:
Millon venäläinen valehtelee?
Heti kun avaa suunsa
Vierailija kirjoitti:
Taisi olla alaikäinen tuollon. Puoliksi virolainen ja ikänsä kuullut tietynlaista sanomaa. Aika lailla politisoitunutta kannanottoa.
Joo ja vaippaikäisenä vuonna 2008 sai Finlandia-palkinnon romaanistaan. Jota kirjoitti kohdussa.
Tutustu paremmin aiheeseesi trölli tai et saa rupliasi.
Vierailija kirjoitti:
Kaikki on luettu ja samaa paskaa jota länsi toitottaa. Jos oikein palkintoja noilla saa niin ne ovat täysin poliittisia.
Alkaako jo väsymys iskeä?
Kannustan lukemaan tuon tekstin. Koska silloin viimeistään ymmärtää että tämä on vasta osa yksi.
Vierailija kirjoitti:
Taisi olla alaikäinen tuollon. Puoliksi virolainen ja ikänsä kuullut tietynlaista sanomaa. Aika lailla politisoitunutta kannanottoa.
Joo se on hienoa että Venäjällä ollaan niin epäpoliittisia. Ihanan epäpoliittinen toi hyökkäys itsenäistä valtiota ja sen pääkaupunkia kohtaan. Saa olla aika sekaisin jos näkee sen muuna kuin tosi neutraalina hommana. Kiitos kun muistutat meitä tosiasioista Igor!
Onks Sofi ja Halla-aho olleet koskaan samassa studiossa? Olis mielenkiintoista.
Vierailija kirjoitti:
Onks Sofi ja Halla-aho olleet koskaan samassa studiossa? Olis mielenkiintoista.
war makes interesting bedfellows
”Putinin tultua valtaan hänen ensimmäisiin asetuksiinsa kuuluivat edellisen presidentin,
Boris Jeltsinin, syytesuoja, uusi sotilasdoktriini, perestroikan aikana lopetetun pakollisen asekoulutuksen palauttaminen voimaan, puolustusmenojen lisääminen 50 prosentilla, ja informaation salaamisen salliva lakiasetus koskien tiettyjä virkamiehiä. Uuden presidentin ensimmäiset määräykset eivät siis koskeneet seikkoja, jotka olisivat tähdänneet valtion demokratiajärjestelmän vahvistamiseen tai esimerkiksi köyhyyteen uppoavan väestön olojen parantamiseen. Ne kohdistuivat valtion militarisointiin. Siitä huolimatta läntiset johtajat keskittyivät kehumaan Venäjän tietä demokratiaan.”
Oksanen on fiksu nainen ja tietää mistä puhuu