Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vanhusten hoitolaitoksissa työskentelevät, kuinka usein

Vierailija
09.07.2015 |

keskimäärin omaiset käyvät vierailemassa? Tiedän toki että ääripäät ovat joka päivä ja ei-koskaan mutta mikä on ns. normaali/yleisin tiheys vierailla?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
09.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu todella paljon välimatkasta. Pitkästä matkasta tulevat pystyivät yöpymäänkin omaisensa huoneessa. Toiset käy viikottain tai jopa päivittäin. Välillä hakivat oman omaisensa viikonlopuksi luokseen tai kesämökille.

Vierailija
2/3 |
09.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerran vuodessa käydään haukkumassa henkilökunta :D jutellaan 5min. Dementoituneelle vanhukselle, joka ei enää tunnista omaisia. Rynnätään tarkistamaan huone ja jos sillä sekunnilla sattuu olemaan pöydälle jäänyt mehupurkki, niin valitetaan johtajalle että huone oli niin siivoton. Siis ihan oikeasti!!!!
Tietämättömänä siitä että kyseinen vanhus on vaikeuttanut aamutoimia ollen tavallista hankalampi sinä aamuna ja hakannut nyrkeillä hoitajia. Siinä hötäkässä on saattanut jokunen mehupurrkikin jäädä! Hulluja!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
09.07.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotkut käy monta kertaa päivässä, auttamassa ruokailuissa, viemässä ulos jne. Toisia ei näy koskaan. Enemmän on niitä potilaita kenellä ei käy ketään omaista koskaan vierailemassa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän yhdeksän