APUA! ASBESTISTA TIETOA?
Remontin yhteydessä rakennusmiehet rikkoivat asbestilevyä sisätiloissa ja nyt asunnossa on rakennuspölyn lisäksi myös asbestipölyä! Onko mitään enää tehtävissä vai onko asunto asumiskelvoton? Voiko asbestia poistaa tekstiileistä, huonekaluista yms.? Minkälaisen hengityssuojan tarvitsee asunnossa vierailemiseen?
Kommentit (13)
Miten sait tietoosi, että rikkoivat asbestilevyä?
Ehdottomasti yhteys ammattilaisiin. Heti.
Siis mistä nyt tiedät, että se on asbestia, mitä siellä rikottiin? Asbestia sisältäviä rakennusmateriaaleja ei ole käytetty pitkään aikaan (vai onko sulla joku 50-luvun vanha omakotitalo???) ja jos asbestia tiedetään olevan materiaaleissa, remontti pitää tehdä erityissuojausten kanssa (muovitus, ilmanpuhdistus, työmiehillä asbestivarustus jne.). Ethän nyt itse sotke asioita? Jos todella on asbestista kyse ja sitä on enemmän kuin jossain kiukaan takaisessa seinän suojalevyssä, ole yhteydessä kunnan terveystarkastajaan.
[quote author="Vierailija" time="09.07.2015 klo 12:53"]Siis mistä nyt tiedät, että se on asbestia, mitä siellä rikottiin? Asbestia sisältäviä rakennusmateriaaleja ei ole käytetty pitkään aikaan (vai onko sulla joku 50-luvun vanha omakotitalo???) ja jos asbestia tiedetään olevan materiaaleissa, remontti pitää tehdä erityissuojausten kanssa (muovitus, ilmanpuhdistus, työmiehillä asbestivarustus jne.). Ethän nyt itse sotke asioita? Jos todella on asbestista kyse ja sitä on enemmän kuin jossain kiukaan takaisessa seinän suojalevyssä, ole yhteydessä kunnan terveystarkastajaan.
[/quote] kyllä sitä asbestia on käytetty ihan 90 luvun alulle asti..
Mitähän "rakennusmiehiä" sinulla on ollut töissä? Jos tuo asbestin väärinpurku on totta, niin reklamaatio ja yhteidenotto ammattilaiseen.
Toisaalta jos hän on palkannut remonttimiehen, eikä kertonut, että rakennus voi sisältää asbestia niin eikös mene jo työsuojelurikoksen puolelle.
Taisi tulla Porvoosta tämä avunpyyntö...
Jos yksi levy on rikottu, tuli asbestia todella vähän.
Miettikääpäs sitä, että asbestia on käytetty kaikkialla. Sitä voi olla eristeissä, tasotteissa, maaleissa, lattialaatoissa (muoviset), lattialaattojen liimoissa, lujalevyissä jne. Ei sitä voi tietää, missä sitä on.
Niin pitkään kun rikkomisesta ei ole syntynyt pölyä, on asbesti vielä levyissä. Eli onko levy halki, vai onko se hakattu tohjoksi?
Ota yhteyttä asiantunteviin tahoihin, jotka tekevät asbestikartoituksia. He keräävät ja analysoivat näytteet kodistasi niin saat oikeaa tietoa onko pöly levinnyt ja missä määrin. Täältä sitä tuskin löytyy.